הכדורגל שמר עליי

קבוצת הנוער של הפועל רעננה שהחלה את השנה לא טוב, התעשתה ,שיפרה יכולות ובמועדון כבר החלה העבודה על השנה הבאה כשהמטרה היא הצמרת הגבוהה. יוסי ג'נח, מאמן הקבוצה בשנה האחרונה ימשיך עם הקבוצה לשנה נוספת. הוא משתף אותנו בשנה שעבר עם הקבוצה וחוזר לסיפוריי ילדותו כשהמסקנה ברורה – אם לא הכדורגל אי אפשר לדעת איפה הוא היה היום.

נוער על: הפועל רעננה – המטרה הצמרת הגבוהה (גולן רייבי)

לאחרונה, ואולי בשל נגיף הקורונה והקשיים הכלכליים במועדונים השונים, אנו עדים להתעוררות במחלקות הנוער ושיתוף של שחקנים צעירים במטרה לקדמם לבוגרים. בהפועל רעננה, לא היו צריכים את נגיף הקורונה בשביל לקדם צעירים וכבר שנים שהמועדון פועל ביסודיות ושם לו למטרה לפתח את השחקנים הצעירים ולתת להם במה ובית חם.

המועדון מדורג בצמרת מחלקות הנוער המקדמות שחקנים צעירים, ומחקר שערך CIES  ובדק מי הקבוצות ששיתפו הכי הרבה שחקנים צעירים בליגות בשנת 2019, מצא כי “מי שמובילה את הטבלה בישראל היא הפועל רעננה עם 34.4 אחוזי שיתוף צעירים, כשרעננה מובילה את 5 הליגות הבכירות באירופה במדד שיתוף הצעירים. “איך שלא נסתכל על זה, מחמם את הלב לקרוא את הנתונים ואני שמחה בשמי ובשם אתר ג’וניורליג לתת במה למועדון שהוא גאוותנו המקומית”.

הפועל רעננה – מובילה הדירוג הארצי של שיתוף שחקנים צעירים (גולן רייבי)

בחודש שעבר, פרסם מועדון הפועל רעננה את רשימת המאמנים לעונה הקרבה, ולא הופתענו לגלות שיוסי ג’נח ימשיך לאמן את קבוצת הנוער זו השנה השנייה. יוסי היה בעברו חלוץ מצטיין במחלקת הנוער של מכבי חיפה ושיחק בקבוצות בוגרים בליגה הלאומית. את קריירת האימון החל כשעוד היה שחקן בהפועל חיפה ומשם עבר לביה”ס לכדורגל במכבי חיפה, איתה הוא מזוהה ובה אימן 10 שנים את כל השנתונים. בשנה שעברה, הגיע למועדון רעננה במחזור ה-6 כשקבוצת הנוער הסתבכה בתחתית, ובעבודה קשה ואמונה הוציא את העגלה מהבוץ. “המוטו שלי” אומר יוסי “לדעת שההישג הטוב ביותר של מאמן הוא לא אליפויות וגביעים, אלא להשפיע על התפתחות השחקן, וכשזה יקרה יבואו ההצלחות”.

יוסי, גדלת בשכונת שפרינצ’ק החיפאית, שכונה קשת יום. אם לא היית מנתב עצמך לכדורגל יכול להיות שהיית מוצא עצמך במקום אחר לגמרי היום. אני מניחה שראית דברים לא פשוטים מהסובבים אותך בילדותך. עד כמה הכדורגל היווה עבורך קרש קפיצה? מה מסמל הכדורגל עבורך?
“גדלתי בשכונה שיש בה הכל מהכל. אבל הכדורגל ואבא שלי לא נתנו לי לברוח. היו דברים לא טובים שעשיתי אבל ידעתי לא ליפול בזכות אבא שלי שגידל אותי עם ערכים, והכדורגל חיזק את המשמעת והערכים .הכדורגל בנה אותי וכל משבר הפכתי להצלחה. לא נהייתי מיליונר, אבל אני מאושר מאוד במה שהשגתי בחיים – חתונה, ילדים, בית, ברוך השם. הכדורגל בשבילי הוא דרך חיים. יכולתי לפנות להמון תחומים, הכדורגל שמר עליי והיה האלוהים שלי”.

יוסי ג’נח – הכדורגל שמר עליי (גולן רייבי)

הצטרפת לרעננה במחזור ה-6 כשהקבוצה הייתה מסובכת בתחתית. סיימתם את העונה במקום ה-9 רחוקים 9 נקודות מנוף הגליל הממוקמת מתחת לקו האדום, ורחוקים 8 נקודות ממכבי ת״א שבמקום השלישי בטבלה. מבחינה הגנתית ספגתם 23 שערים בלבד ב 23 משחקים- מקום שלישי בליגה מבחינת ספיגה. מה היו המטרות שלך כשהגעת לקבוצה? והאם אתה מרוצה מהמקום אליו הגעתם?
“כל מה שקשור לשנה שעברה הוא בגדר הישג. הנתונים מראים על קבוצה מאורגנת, חזקה, עם עקרונות הגנה מאוד ברורים. סיימנו את העונה עם טעם של עוד .המטרה הייתה לצאת מהר מהמצב בתחתית ולבנות כבר את שנה הבאה עם שילוב צעירים, אך לצערי הופסקה הליגה והמטרה עד לזמן הפסקת הליגה הושגה .
אני מאושר ברעננה, אני מרגיש שהמנהלים המקצועיים סומכים עליי ויודעים להעריך את היכולות שלי וזה גורם לי להמשיך לעבוד וללמוד קשה למען פיתוח השחקנים והעלאתם לקבוצה הבוגרת. כמובן שאת ההצלחה יש לזקוף גם לזכות עוזריי רועי ברקו ותמיר כהן שחקן העבר, שביחד אנחנו צוות שימשיך גם בשנה הבאה”.

גולן רייבי המאמן המנטלי ורועי ברקו עוזר המאמן – חלק בלתי נפרד מההצלחה (גולן רייבי)

ממוצע השערים שלך עמד השנה על שער למשחק ורועי לוי מלך השערים של הקבוצה כבש שליש משערי הקבוצה ובסך הכל 8 שערים. האם ניתן לומר כי נקודת התורפה שלכם השנה הייתה החדות והסיומת מול השער?
“הסטטיסטיקה ההתקפית מדברת בפני עצמה. לצערי, היו שינויים בחלק הקדמי – רועי לוי עזב לבוגרים, הזר פחות פגע, אבל הרווחנו ששחקנים קיבלו דקות והם יהיו מובילים השנה בהתקפה. השנה תהיה פה קבוצה יצירתית יותר עם שחקנים מוכשרים בחלק הקדמי כמו שאני אוהב. אני בעד משחק התקפה, אבל שנה שעברה התמקדנו יותר לשפר את משחק ההגנה בגלל המצב שנקלענואליו”.

בוא נחזור לרגע למשחק העונה שלכם, בבית מול הפועל ב״ש כשהפתעתם את האורחים מהדרום והשארתם להם שביעייה ברשת. ככה מקבלים אורחים יוסי? מה היה שונה במשחק הזה מיתר משחקי העונה?
“אני מאמין שצריך לכבד את היריבות. השחקנים התפוצצו ותפסנו יום לא טוב של ב”ש. נכנסנו לטירוף וזה יצר תוצאה גבוהה”.

משחק השיא – הניצחון המוחץ על הפועל ב”ש (גולן רייבי)

הקבוצה העפילה לשמינית גמר הגביע. אילולא עצרה הליגה, לאן הייתם מגיעים? והאם עצירת הספורט, לדעתך, היטיבה עמכם או הפריעה להתקדמות שלכם במעלה הטבלה?
“הקבוצה של שנה שעברה הייתה מגיעה רחוק בגביע, כי זאת קבוצת גביע. קבוצה צפופה ,רעבה, רצה ולא מוותרת. היינו עושים חיים קשים לכל היריבות במשחקי גביע אני בטוח. לגביי הטבלה, אני מאמין שהיינו מטפסים עוד שלוש מקומות”.

המסע בגביע נעצר בגלל הקורונה (גולן רייבי)

מהי עמדתך לגביי שילוב שחקנים צעירים בשנה הראשונה בנוער? כמה שחקנים יצטרפו לקבוצה בעונה הבאה בהתחשב בכך שנערים א׳ במועדון נתנו שנה נהדרת בליגת העל והשיגו בטבלה קבוצות נחשבות כמו מכבי פ״ת, בית״ר טוברוק, הפועל ב״ש ועוד רבות וטובות
“אני מאמין בכל שחקן ולא משנה גילו. אם הוא יעבוד קשה, ישחק לפי הדרך שלי ויעמוד בכל המטרות –  השנתון במקרה הזה לא יעניין. כל שחקני נערים א’ ממשיכים לנוער למעט בודדים שהחליטו לעזוב את הכדורגל. השנה, יש שחקנים עם רעב, עם אש בעיניים ואני נהנה מכל אימון.  המטרות הם השנה להישאר עם משחק הגנה איכותי ולשפר את משחק ההתקפה ועל ידי כך גם מיקומנו בטבלה ישתפר”.

מה הן ההכנות לקראת העונה הבאה? ומה היא מטרתך העתידית?
“אנחנו מתכוננים כ11 שבועות לפני משחק הליגה הראשון. לא הבאנו בכוונה עוד שחקנים ממועדונים אחרים בכדי לראות את הכישרונות שלנו. אני רוצה לחזק במקומות הנכונים, עמי וזאנה –המנהל המקצועי של מחלקת הנוער ותמיר כהן, המנהל המקצועי מתחת לוזאנה, שתומך בצוות אימון הנוער- עושים מאמצים ועובדים 24/7 למען הקבוצה הזאת. המטרה היא להגיע לצמרת הגבוהה”.

יוסי ג’נח – מאמין בכישרונות של המחלקה (גולן רייבי)

הבן שלך, אלון שנתון 2007, משחק במכבי חיפה קצף וממשיך את דרכך כחלוץ, נראה כי התפוח לא נפל רחוק מהעץ. עד כמה אתה מעורב בקריירה של אלון ובהישגיו?
“לגדל שחקן כדורגל זה מקצוע. כי היום צריך להעניק להם אקסטרה. פעם לא היה צריך-  גדלנו  בשכונות. אלון היה איתי מגיל 4  בעבודה – בשכונת נווה דויד, ששם הייתי מדריך נוער בסיכון הוא היה בא איתי למתנ”ס ב15:00 ויושב איתי באימונים ומשחקים – כך שהוא גדל טוב כמו שאומרים. היום כל ילד צריך מאמן מנטאלי, מאמן טכניקה, מאמן הגנה וכולי..
בזמני, הייתי משחק על אספלט, בועט לקיר שעות. והיום אם אין מגרש סינטטי הילד לא מתקרב למגרש .
אני מעורב מאוד – מפרגן כשצריך ואומר גם דברים שקשה לו לשמוע. אני ניצמד לאמת כדי שיגדל עם ביקורת עצמית גבוהה ושידע לשפר בעצמו. אלון מתקדם יפה ומשתפר כל יום, את התוצאות נראה בעתיד כמובן”.

משפחה של אלופים – אשתקד יוסי לקח גביע עם נערים א’ והבן עם ילדים ג’, ברקע הסבא התומך (יח”צ)
קרא עוד
Back to top button
Close