טור דעה: תנו לשחק בשקט

לא אחת מערכת אתר ג'וניורליג מקבלת דיווחים ותלונות מהורים זועמים, על איכות השיפוט במשחק זה או אחר. הפעם, אחד ההורים החליט להרים את הכפפה ולהעלות על הכתב את תחושות התסכול ואיך צריך לדעתו, לשדרג את רמת השיפוט במחלקות הנוער

טור דעה על רמת השיפוט במחלקות הנוער – תנו לשחק בשקט

הבן שלי משחק כדורגל מכיתה ג’ ואני מלווה אותו בכל השנים לכל משחק ובכל מקום. במהלך אותן שנים, טיילנו מהצפון הרחוק ועד דרום הארץ, ביקרנו במקומות שאני כאדם בוגר לא הייתי ואני מודה שהתאהבתי בשבתות הללו ובזמן האיכות שלי ושל בני בדרכים.

אפשר להגיד שרק כאשר מגיעים לנערים ג’ באמת יש משמעות לליגה, למיקום, לצבירה של כרטיסים אדומים וצהובים. אבל בפועל אנחנו ההורים והילדים, קצת יותר תחרותיים ולהכל יש משמעות מגיל צעיר.

ספורט ישיר – רשת מובילה בארץ לציוד כדורגל מקצועי (לחצו על הבאנר למעבר לאתר ספורט ישיר)

במהלך השנים בהם אני מלווה את בני, אני ושאר ההורים/צופים, ביחד עם הילדים, מושפעים ולא בהכרח לטובה, מרמת השיפוט. הרי בהגדרה תפקידו העיקרי לאכוף את חוקי המשחק הבסיסים, בפועל במרבית הפעמים השופט הופך להיות הנושא ולא הנשוא. אני אפרט:

 • לרוב המשחקים מתקיימים ללא קוונים והשופט לא בהכרח רץ מהגנה להתקפה, אלא מתמקם לו איפה שהוא באמצע ומשם מנהל את המשחק. איך שופט יכול לשרוק באובייקטיביות לנבדל, לעבירה או לפנדל, שהוא רחוק 20 מטר ואף יותר מהאירוע, היו גם משחקים בהם היו קוונים אשר קולם לא נשמע.
 • פנקסנות – לא מעטים המקרים בהם השופטים מנהלים מאזן/פנקס, ובמקום להודות בטעות בצד אחד, מעלימים עין בצד השני על מנת לתקן את המעוות. מקרה לדוגמא, שחקן אחרון בהגנה עשה עבירה מאחור על שחקן הקבוצה בדקה ה 10 למשחק, מה שמצריך כרטיס אדום, בפועל לא נשרק דבר, שנשאל השופט מדוע לא הוציא כרטיס אמר כי זה היה בשלב מוקדם של המשחק וזה היה הורס את המשחק.
ליצירת קשר לחצו על הבאנר!!
 • הוצאות חוץ, בעיטות חופשיות – בהרבה מאוד מהמקרים, השופט לא מתמקד בהוצאה נכונה של הכדור, לא מתעכב על המיקום הנכון של הוצאת החוץ או הבעיטה החופשית והשחקנים גונבים עוד מטר-שתיים במקרה הטוב, יצא לי לראות גם יותר. המתסכל בסיפור כאן, שזה לא הדדי ובזה אני אגע בנקודה הבאה.
 • הדדיות – כיודע לי שופטים משובצים למשחקים לפי אזור גאוגרפי, בגלל עלות המוניות (ייתכן ואני טועה), הרי לא הגיוני לשלוח שופט מתל אביב למשחק בירושלים. עד כמה שהשופט ינסה להיות נטרלי, תמיד תהיה כוכבית על הזיקה של השופט ורואים את זה בדברים הקטנים – שריקות והקפדת יתר בצד אחד של המגרש, לעומת סלחנות יתר בצד השני.
 • כרטיסים – הכרטיסים נועדו לעזור לשופט לשלוט במשחק, להזהיר שחקנים כאלה ואחרים ואף להעניש אותם במידת הצורך. בפועל, מרבית השופטים נותנים לילדים יד חופשית ומה שנקרא הכל הולך, המשחק מתלהט ביחד עם היציע (גם אנחנו כהורים תורמים לא מעט לאווירה הכוללת), הילדים מבינים שהכל מותר וזה הופך ממשחק כדורגל לחצי זירת קרב. ופתאום, היד הופכת להיות קלה על ההדק וכל מילה או ספק עבירה הופכת לצהוב ואף במקרים מסוימים לאדום. היה מקרה בו שחקן מקבוצה יריבה הוכשל קם בפראות ונתן סטירה לשחק הקבוצה השנייה שלא היה קשור בשום צורה למקרה, אותו שחקן קילל וקיבל אדום, השחקן המכה קיבל פרס ונשאר במגרש, למה לתת לשחקנים ולמשחק לגלוש למקומות האלה.
ליצירת קשר לחצו על הבאנר!!

ההצעות שאני יכול לחשוב עליהן לשדרוג רמת השיפוט במחלקת הנוער הן:

 • יותר השתלמויות לשופטים, יותר הקפדה על רמת הכושר של השופטים. מביך לעיתים לראות שופטים שמתקשים בניידות על כר הדשא.
 • היום בעידן שהכל מצולם, האיגוד יכול לקבל/לבקש צילומים של משחקים ולקיים ניתוח של רמת השיפוט ולהראות לדור הצעיר של השופטים, היכן הם טעו.
 • חייב להיות מנגנון של “ענישה” כחלק מתהליך הלמידה של השופטים. לא יכול להיות ששופט שהיה לו משחק רע, לא תהיה לכך השפעה על המשחק הבא. בדומה לשחקן שעושה משחק לא טוב.
 • למנוע מצב ששופט אחד, שופט ברצף מספר משחקים של אותו מועדון, ולמנוע משופט לשפוט משחקים בעיר מגוריו. זה גורם להטייה גם אם בלא מודע.

למען הסר ספק, כל הכתוב הוא על בסיס החוויה האישית שלי והערות שנזרקו משאר יושבי היציע.
לא ראיתי אל כל השופטים בארץ ולכן אני מדבר רק על בסיס הניסיון האישי שלי לאורך השנים. אין בכתוב להטיל דופי בשופט כזו או אחר, אלא לבקש שיפוטו בהגינות עם אותם ערכים שאתם מייצגים. בסופו של יום, הכדורגל מחבר בין אנשים ותרבויות ונותן מסגרת מבורכת לילדים ונוער. כולי תקווה שהכדורגל ימשיך לתת לשחקנים מסגרת וערכים של שיווין, סבלנות וסובלנות.

קרא עוד

15 Comments

  1. יותר צורם זה הורים שלא מבינים את ההבדל בין מצב נבדל לבין עבירת נבדל. גם אם יש נבדל של 3 מטר הקוון מחכה לראות אם השחקן שהיה במצב נבדל מתערב במהלך ורק אם כן, הוא מרים את הדגל. אם לא הוא נותן למשחק להמשיך . הורים ישר צועקים נבדל וחושבים שהקוון לא ראה ..

 1. מסכים עם כל מילה שנכתבה . מגיעים שופטים מבוגרים חסרי סבלנות לעיתים ששופטים מעיגול האמצע את המשחק שבמקום להתמקד בלהסביר לשחקנים עסוקים בלהתעלם ולחכות שהמשחק יסתיים , אתן דוגמא חילופים על השופטים לרשום את השחקן היוצא ואת הנכנס מעטים הם אלה שעושים זאת בטענה שזה ממש לא משנה , שחקן שכובש שער וזה נרשם על אחר , שחקן שלא שיחק מגלה שפתח בהרכב, לגבי זה שהשופט מגיע מקבת מקום זו בעיה ידועה הרי ההתאחדות לא תשלם להם הוצאות לנסיעה לעיר אחרת ולכן הם מגיעים מאותה העיר וחבל .

  1. צודק 100% לנו היה משחק נגד בית שמש השופט אמר למאמן שהוא יפגוש אותו אחרי המשחק שלחנו מכתבים לאיגוד השופטים הגיע עד המנכל יריב טפר אתם חושבים שזה עזר כלום באותו משחק ילד שלנו הוכשל ברחבה פנדל ברור השופט אפילו לא שרק כלום הילד פונה לטרם חודשיים בחוץ העיר פנדל לא שרק שיפוט שערוריההההההה בושה

 2. תנו לשחק בשקט צריך להיות מכוון להורים ולא לשופטים.
  בגילאים הצעירים המטרה היא להתאמן ולהשתפר ואין משמעות לתוצאות.
  הורים (וגם מאמנים) לא צריכים לצעוק או להעיר לשופט גם אם השופט טעה בבירור (אני לא שופט ולא מכיר אף שופט ).
  אם הילדים מאוכזבים מהפסד כי השופט שרק כל הזמן לרעתם , במקום להגיד להם “שופט גרוע” , “מכור” וכו’ צריך להזכיר להם שהמטרה היא להשתפר , לקחת את הדברים החיוביים שעשינו במשחק ולנסות לשפר את הדברים הפחות טובים.
  ההסתכלות צריכה להיות תמיד פנימה , על עצמי ולא על גורמים חיצוניים (לא רק בכדורגל) גם אם הטענות מוצדקות.
  אז באמת “תנו לשחק בשקט” !!!

 3. צודק בהחלט, וכל הכבוד על הנכונות והיוזמה להעלות את הדברים על הכתב יש לי שלושה בנים , שלושתם משחקים כדורגל, אני מלווה אותם במשחקים כבר מעל 10 שנים, הייתי כבר במאות משחקים..לצערי , מכל המשחקים היו רק שני מקרים, רק שני משחקים בהם השופט היה ניטרלי, שפט בצורה הגונה וישרה, עד כדי כך שניגשתי להחמיא לשופט…

 4. ומה נגיד על שופטים שמאיימים על מאמנים? ובשיא חוצפתם עוד כאילו רושמים בטופס שהמאמן קילל ואז מזמינים את המאמן לועדת משמעת שבנינו גם אין למאמן זמן להגיע לבית הדין ולרוב הדיינים מקבלים את השקרים של השופטים ובמקרה הטוב המאמן יוצא עם העלבת שופט וחוטף משחק בחוץ על כלום ושום דבר!!!
  וכמו שרשמו על שופטים ״מקומיים״ שנוטים בבירור לקבוצה הביתית ולך תסביר לשחקנים שלך שאתה מנסה ללמד אותם כדורגל שיש גורמים שלא קשורים למשחק…

 5. אני מאמן שנה שלישית ילדים ג שנתון 2010 .
  היה לי משחק שהשופט פשוט לא ניהל אותו גולים מנבדלים עברות חזקות על השחקנים שלי שיצאו בוכים .
  אני בתור מאמן שיכול להעיר לשופט הערתי כמה פעמים על דברים לא צודקים ,אני לא קללתי צעקתי והסברתי וגם אמרתי אתה צריך להתבייש ….
  לאחר שהשופט חשב שזה מוגזם הרחיק אותי מהמגרש והמשיך לעשות מלא טעויות שכל ילד שמתחיל בכדורגל יודע שזה נבדל או עברה והוא החליט לשבור את הקבוצה שלי .
  אותו שופט הביא אותי לבית הדין ומה שהכי מצחיק זה העונש שקיבלתי …
  4 משחקים בחוץ וקנס כספי על תנאי , אני רוצה לשאול אותכם זה נראה לכם אמיתי שילדים שנתון 2010 יעלו ללא מאמן למשחקים שלהם ….
  אני אומר דבר אחד מה אסור לי לדבר עם שופט במהלך משחק להעיר הערות צודקות לא סתם שטויות הרי אני מלמד ילדים כל השבוע אין להוציא חוץ נכון לשחק בקו ישר ולצאת לנבדל ואז מגיע ילד בן 17 ומחליט להוציא אותי מהמשחק וגומר את הקבוצה שלי .
  דרך אגב פניתי לאיגוד השופטים והדבר הכי מטומטם ששמעתי זה יש לך סרטונים שמראים את זה , תגידו נראה לכם שאני יוציא פלאפון ויסריט באמצע משחק את המשחק או את השגיואת של השופט , ועוד משהו שאמרו יתכן שהשופט טעה זה קורה גם בליגת העל , זה לא תשובה רצינית וזה רק מראה שלא אכפת לאף אחד מכלום
  עכשיו תבינו מה זה שופטים .
  אני הייתי מבין את ההרחקה במידה והייתי מקלל במידה והייתי מרים ידיים על השופט , במידה והייתי מפוצץ את המשחק או כל דבר חריג אחר ,
  אני עדין חושב שנהגתי נכון באותו מקרה .

 6. כתבה חשובה מאוד, מקווה שמישהו ירים את הכפפה ויטפל בבעיה החמורה הזאת. לא אחת נתקלתי בעיוות השיפוט וגרימת עוול לקבוצה.
  תודה על העלאת הנושא.

 7. כבר 7 שנים מלווה את הילד, בעשרות מגרשים.
  אני לא בעד התלהמות מיותרת ביציע, מה גם שאף פעם לא עזר.
  אבל, אבל גדול..
  לא יכול להיות ששופטים לא יכולים להיות במוקד ביקורת, לא יכול להיות שקבוצות שלקוחות עצמן ברצינות ומשקיעות בלי סוף מקופחות במודע ע”י שופטים מקומיים שהחליטו מראש לעניק מתנה לקבוצה” חלשה” ולתת לאותה קבוצה את הידיעה שהינה, הכל מותר…
  הייתי אתמול במשחק המדובר, ופשוט חשבתי למה לתת לילדים, שגם כך עובדים כ”כ קשה, במזא גשום וקר לסבול עוד. בוא אדוני השופט, אם החלטת שהכל כשר לתת לקבוצה של עירך לנצח, תשרוק טכני לחובת האורחת וזהו.. למה כל ההצגה המיותרת? למה לתת לילדים להתבאס? ולנו ההורים להתמרמר עד השמיים… לא חבל?

 8. הכי עצוב ומושחת זה ששופט בן 17 שלומד באותה כיתה עם שחקנים מהקבוצה היריבה ומעלים עין מהעברות שלהם. ועוד יותר עצוב שאוהדים של הקבוצה היריבה פרצו באמצע המשחק לתוך המגרש והתנפלו על הקבוצה השנייה והשופט בן ה 17 לא עשה כלום. יש תיעוד של זה וזה יעבור לכל הרשתות החברתיות וכולל טלוויזיה. והתנהלות של מועדון שכונה, כל מי שרוצה לטייל במגרש, מטייל במגרש והשופט לא עשה כלום, כי הוא לומד בכיתה של הקבוצה היריבה והוא גר איתם באותה העיר ולכן הוא מעלים עין = מושחת.

 9. שחיתות בכדורגל בגלל זה ככה נראה הכדורגל בארץ. לעולם הכדורגל בארץ לא יהיה ברמה. הדג מסריח מהראש שזה ההתאחדות לכדורגל. רק כסף מעניין אותם. השופט נתן צהוב למספר 7 של אילת (יש צילום של זה) והוא לא רשם את זה בטופס. הייתה צלמת במשחק שצילמה את הכל. אם יש צדק או מישהו שנקט משחיתות תפנו אליה. שמים שופטים בני 16/17 שישפטו משחק. בושה וחרפה של התנהלות. ההתאחדות לכדורגל מעניין אותם רק כסף. לא מעניין אותם דרך ארץ וחינוך בראש ובראשונה לפני הכל. עצוב. “הו ארצי מולדתי את הולכת פייפן שברת לי את הלב לחתיכות קטנות” ככה שר אריק איינשטיין.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
Close