מכבי פתח תקוה 11 – מ.ס חופשית 0

טור דעה של הורה לשחקן בשנתון נערים ג' מאחד המועדונים המובילים בארץ, אשר מביע את עמדתו ועמדתם של הורים רבים, על השינוי התפיסתי בשיבוצי הקבוצות למחוזות העונה.

טור דעה של הורה באחת המחלקות המובילות – על שינוי התפיסה בשיבוצי הקבוצות לליגה העונה

בסוף השבוע האחרון התפרסמו השיבוצים של מחוזות ליגות נערים ג’ (שנתון 2006). אחרי שנים בהן מחוזות מרכז ושרון היו גולת הכותרת של שנתון נערים ג’, כמו גם של שנתוני ילדים א’ ומטה, המועדונים הגדולים שהיו הבסיס של אותן שתי ליגות פוצלו העונה בין שלושה מחוזות שונים – מרכז, מרכז2 ושרון.

בעקבות השינוי, נשמעה תרעומת רבה בקרב חלק מהמועדונים וההורים – מצד הגדולות, שעכשיו תצטרכנה לשחק בליגה שלהן מול מועדונים מ”הדרג השני”, וחלק ממועדוני והורי ה”דרג השני”, שהעדיפו לשחק מול קבוצות ברמתן ולא לקבל בראש מהגדולות.

כמו בכל החלטה שתילקח, תמיד יהיו כאלה שיחשבו שההחלטה נכונה וטובה ויהיו כאלה שיחשבו שהיא טעות ביסודה. יהיו כאלה שיחשבו שתוצאות ואף טבלאות, אינן רלוונטיות עד גיל 15 והעיקר שהילדים ילמדו את המשחק וישתפרו מאימון לאימון וממשחק למשחק. יהיו שיגידו כי ליגה “חלשה” יותר פוגעת בהתקדמות של ילדי המועדונים הגדולים, ויהיו שיגידו שזאת הזדמנות לשחקנים שמקבלים פחות דקות בקבוצות הגדולות. או שזאת הזדמנות לשחקני “מועדוני הביניים”, שברמתם המקצועית וההתנהלותית נמצאים בין הגדולות לדרג שני, לשחק מול הגדולות.

כמו בכל החלטה – הדעות תמיד תהיינה חלוקות

לפניכם טור של הורה מאחד המועדונים הגדולים, אשר מציג את התרעומת בקרב הורים רבים.

“כנראה שהרוחות החזקות באיי פארו, הצליחו להעיף את התוצאה בה הפסידה הנבחרת הצעירה שלנו 3:1 לנבחרת המקומית בשבוע שעבר ( זו שאנו ביהירותנו מכנים, נבחרת הדייגים) למחוזות אחרים, כי לאחראים על מחלקות הנוער בהתאחדות הידיעה על ההפסד לא הגיעה.

אחרת, לא ניתן להסביר את ההחלטה שלהם מהיומיים האחרונים להמשיך ולנהל את העסק שנקרא כדורגל ישראלי, בחוסר הבנה מקצועי בלשון המעטה, או בזלזול עמוק בחלום של הילדים שלנו בצורה ברורה.

הורים רבים בקרב הקבוצות המובילות, לא מבינים את פשר השינוי בחלוקה למחוזות

לצערנו הרב, לא ניחנו בכמות כישרונות רבה כמו בארגנטינה או ברזיל, לא כמו בגרמניה או צרפת ואפילו לא כמו בפורטוגל ובלגיה. בוא נודה על האמת, ההיצע שעומד לרשותנו כנקודת מוצא הוא מוגבל.

אנחנו ההורים יחד עם המועדונים המובילים בארץ (מכבי פתח תקוה, מכבי והפועל תל אביב, מכבי חיפה, מכבי נתניה ועוד מספר מועדונים מצומצם) משקיעים בילדים, במאמנים, ציוד טכנולוגי, פסיכולוגים, מאמני כושר, אימונים אישיים, ועוד אימונים אישיים ועוד… המון המון כסף, המון המון זמן, המון המון השקעה בניסיון להגדיל את הסיכוי הקטן סטטיסטית גם כך – להגשים את החלום של הילדים להפוך לכדורגלנים מקצועניים.

האם ההשקעה הגדולה תרד לטמיון בשל השיבוץ העונה?

ואז.. מגיעים האחראים על מחלקות הנוער בהתאחדות ובמקום לרכז את כל קבוצות האיכות המובילות, שישחקו האחת מול השנייה במשך השנה ויעלו את הרמה האחת של השנייה בליגה מקצועית ומאתגרת. קיבלו החלטה לקחת את 7-8 הקבוצות האיכותיות ולפצל אותם בין שלוש ליגות ( מרכז, מרכז2 ושרון) ולייצר ליגת חובבים בה ממוצע התוצאות השנה יעמוד על התוצאה שבכותרת (11:0).

שהמאמן של הילדים שלנו מנסה כל השנה לאמן וללמד אותם לשחק “ברצלונה”, נפגוש בשבת במציאות את מ.ס חופשית. אז הבעיה היא גדולה, גדולה מידי כדי להרחיב ולפרוט את גודלה ועומקה. את השורה התחתונה שלה אפשר לראות בתוצאה מהפסקה הראשונה של הפוסט הזה – 3:1 לאיי פארו.

אני קורא מכאן לאחראי על מחלקות הנוער בהתאחדות, זה עוד לא מאוחר, ייתכן שזה נעשה לאחר יד ואתה עוד יכול לתקן. כל המחקרים מצביעים שזהו גיל הזהב להתפתחות השחקן, גילאי 13 – 15. אז שנה אחת הקורונה לקחה לנו, אל תיקח לילדים גם את השנה הזו. זה או שתשנה בהחלטה קלה ונכונה ותגדיל את הסיכוי של הילדים שלנו להגשים לעצמם את החלום, או שתשלח אותם לאיי פארו .. לדוג דגים …

קריאה של ההורים לתקן את ההחלטה ולחזור לשיטת השיבוץ הקודמת

 ומילה קטנה להבהרה – תולדות מ.ס חופשית –  הבן שלי שראה את הקבוצות ששובצו איתנו בליגה, אמר לי: “אבא, ברור לי שבמחזור הראשון אנחנו חופשיים (היה כתוב מכבי פתח תקוה – חופשית), אבל עם הקבוצות שיש לנו בליגה, יש מצב שזו אולי איזה מ.ס חופשית …”

“אחד ההורים”

קרא עוד

26 Comments

 1. חצופים. הכדורגל לא שייך רק למועדונין הגדולים. גם באירופה משחקים בליגות אזוריות וגם ברצלונה הגדולה משחקת עם מ.ס חופשית של מחוז קטאלוניה.לא טוב לכם? תפתחו ליגה של 5-6 קבוצות. שנים שזה עבד ככה ולא קצרנו פירות גם מול איי פארו. יש ילדים מוכשרים גם בקבוצות בסגנון מ.ס חופשית שלא נחשפים בכלל.

  1. אין כאן עניין של חוצפה וגם לא התנשאות , יש כאן עניין מקצועי לשני הצדדים , מחד לצד המנצח כפי שנכתב אך גם מאידך לצד המפסיד , ודאי שיש ילדים מוכשרים גם בקבוצות ״ הקטנות ״ אבל אותו שחקן לא יוכל לבוא לידי ביטוי , כמעט לא ייגע בכדור , ורק ייצא מתוסכל מתבוסות מסוג זה שבוע אחר שבוע
   בטח שלא יתקדם , ובטח שלא אלו המשחקים שיביאו לחשיפה שלו לקבוצות הגדולות , האמן לי שיש מספיק סקאוטרים של הקבוצות הגדולות שמגיעים למשחקים לאתר בדיוק את אלו בעלי הפוטנציאל שטרם נחשפו , משחקים של 11-0 לא תורמים לאף צד

   1. מי קבע שייגמר 11-0 בכל משחק? יש בשנתון הזה 4-5 קבוצות שיכולות לנצח ככה בכל תוצאה גם את הקבוצות הטובות האחרות בליגת שרון או מרכז. לראייה מכבי פ”ת ניצחה 14-0 את הפועל רעננה הגדולה.אז איזו ליגה תישאר אם גם הפועל רעננה היא מ.ס חופשית? מה לעשות זה יכול לקרות בכדורגל.

    1. קודם כל להורה שחושב שהבן שלו מסי…האם אתה יודע כמה אנשים חשבו כמוך..והילד שלהם הלך לאיבוד??כמה שחקני נוער היו כוכבים בנוער ובבוגרים כלום??
     לא מבין את עניין השחצנות השקענו כסף בילד אימונים אישיים וכו’….אז יש לך כסף להשקיע ולהורים שאין??מגיע להם להיות בעונש,??
     רק לידיעה גם הליגות שאינן מרכז או שרון ישנן קבוצות שמפסידןת כל שבת בתוצאות של כדור יד..יותר חשוב לשאול את המועדונים החלשים למה הם רוצים לשחק בליגה מרכז או שרון…והתשובה לדעתי היא למשוך ילדים למועדון..
     אז כל ילד שמגיע לכזה מועדון צריך לדעת שקהוצתו עלולה לקבל בראש…ואם זה לא מתאים ישנם עוד כמה מועדונים טובים…

     האבא שכתב את הפוסט הוא מוג לב אם הוא כותב אותו ללא שם…ממה יש לו לפחד?? יש לו כבר מסי בבית……או לפחות ערן זהבי הבא

     .

   2. אפשר לחשוב שאתה מדבר על הליגה הספרדית או הגרמנית…
    ראשית התוצאה של נבחרת הנוער היא תוצאה של השיטה שלך….הרי סגל נבחרת הנוער היום קיים
    טרם היו שינויים והנערים שיחקו בליגה של הקבוצות ” החזקות”.
    שכחת לציין כי מועדונים רבים כמו המועדון שבנך משחק בו ואם כל הכבוד ויש כבוד למועדונים הגדולים, צרפו מספר רב של שחקנים מהליגות “הפחות טובות” ושהיום רוב הסגל של המועדונים הגדולים מאוישים בשחקנים ממועדונים פחות גדולים.
    לסיכום חבר יקר הכדורגל שייך לכולם ויש שחקנים שיקבלו חשיפה למועדונים גדולים יותר וזה היופי בכדורגל.
    בהצלחה לכל הילדים מכל המועדונים.

  2. כהורה של שחקן בקבוצה בינונית אני מסכים עם כותב הכתבה.בשבת שיחקנו מול קבוצה חזקה וספגנו תבוסה גבוהה מאוד.הייתם צריכים לראות את הילדים יורדים מהמגרש ולא נדבר על מצב הרוח של הילד .הוא חזר שפוף ומדוכא .הילדים באים קודם כל להנות ואם יצא שחקן אחד מכל קבוצה דהיינו.גם אני בדיעה שצריך לעשות ליגה חזקה וליגה פחות חזקה כך שמקרים כאלו לא יחזרו והילדים ישחקו ייהנו ויחזרו הביתה עם חיוך.

  3. זה לא קשור לכדורגל למועדונים גדולים .אני כהורה לילד במועדון קטן מובס בשבת בתוצאה של כדוריד.הילד חוזר שבור ומתוסכל ומאבד חשק למשחק.הייתי מעדיף שישחקו עם קבוצות פחות או יותר במעמדם ולא יבואו למשחק בהרגשה שאין להם מה לחפש במגרש וזה לא קשור ללוזריות.אלא לפערים באיכות הקבוצות.תן להם להלחם בליגה שלהם שיבואו בכל שבת כדי לנצח ולא כמה שפחות לספוג.אני מקווה שקברניטי ההתאחדות יתעשטו ויתקנו את המצב.

  4. ידידי כתבת הרבה ויפה אבל לא נגעת בדבר האמיתי והנכון לילדים ולכדורגל הישראלי.
   התוצאות של המשחקים – זה הדבר האחרון שצריך לעניין.
   באירופה אין ליגות בגיל הזה . לא טבלאות ולא נקודות.
   מה שחשוב זה ללמד אותם בסיס.ללמד אותם יסודות.ללמד אותם גם להפסיד ומשם להתרומם.
   לא משנה התוצאה – משנה הדרך.
   לגבי הכדורגל בכלל – כ”כ שיהיו יותר ילדים ויותר קבוצות ויותר אזורים ויותר מחוזות – כך הבסיס של הפירמידה יגדל ויתרחב – וכך הפירמידה תהיה גבוהה יותר ולטופ יגיעו יותר ויותר שחקנים.
   בעוד 20 שנים היו לנו יותר כוכבים מוכשרים שיובילו את הכדורגל הלאומי שלנו.

 2. אין כאן עניין של חוצפה וגם לא התנשאות , יש כאן עניין מקצועי לשני הצדדים , מחד לצד המנצח כפי שנכתב אך גם מאידך לצד המפסיד , ודאי שיש ילדים מוכשרים גם בקבוצות ״ הקטנות ״ אבל אותו שחקן לא יוכל לבוא לידי ביטוי , כמעט לא ייגע בכדור , ורק ייצא מתוסכל מתבוסות מסוג זה שבוע אחר שבוע
  בטח שלא יתקדם , ובטח שלא אלו המשחקים שיביאו לחשיפה שלו לקבוצות הגדולות , האמן לי שיש מספיק סקאוטרים של הקבוצות הגדולות שמגיעים למשחקים לאתר בדיוק את אלו בעלי הפוטנציאל שטרם נחשפו , משחקים של 11-0 לא תורמים לאף צד

 3. פשוט בושה .פשוט זורקים את העונה הזו לפח. לא מספיק שהעונה הקודמת הלכה לפח במאני טיים בגלל אז בגלל החלטות שגויות גם העונה הזו תלך לפח .איזה ערך יש למשחקים עם תוצאות דו ספרתיות!!!..גורמים פה עוול לשני הקבוצות
  לטובים חוסר תחרותיות והשלכה למצב שבו היכולת שלהם תרד.
  ולחלשים ללכת כל שבת עם תחושות קשות של מפלות ובעקבות זה גם פרישה וסלידה מהמקצוע.
  וכל זה מגיע בגלל שבהתאחדות יושבים אנשים מנותקים שמונעים מאינטרסים בלתי ידועים.
  לא פלא שלא הגענו לשום מפעל אירופי בכיר ב50 שנים האחרונות
  בקצב הזה ועם החלטות כאלה לא נגיע גם עוד מאה שנה

 4. ולא דברתם על הילדים עצמם. איך הם מרגישים ? איך הם קמים בבוקר עם הידיעה שהובסו בתוצאה כזו, פעם אחר פעם ? מה זה עושה להם בהערכה העצמית, ברגשות, בשאיפה להמשיך לשחק בספורט הזה, או לפרוש
  זו טעות חמורה, קבעון מחשבתי וחוסר הבנה של הנוגעים בדבר.
  חבל, חבל. עם החשיבה הזו שהיתה כל השנים, מה הפלא שהגענו לאן שהגענו.

  1. שינו את הליגות מ2 ליגות של 16 ל3 ליגות של 12.כדי לאפשר כדורגל תחרותי בגיל הזה בימי קורונה. ליגה של 16 מעולם לא היתה מסתיימת בזמן. הפועל ת”א צפון כבר בבידוד ויהיו עוד קבוצות בדרך. בפורמט הזה יש ריווח ומקום לשנות ולהזיז. ההתאחדות במקרה הזה חשבה בהיגיון.

 5. מסכים עם הנאמר. קבוצות חלשות לא יעברו את אמצע המגרש.. תוצאות של 10:0 לא עוזרות לקבוצה שנצחה ובטח לא לקבוצה שהפסידה.
  לעומת זאת ליגה של הקבוצות הטובות יקדם אותם רבות.
  ההורים של מ.ס חופשית חושבים שהצליחו עם הקומבינה, זה לא נתן להם כלום חוץ מתבוסות מול הגדולות.

  1. גדי. בליגה מסוג זה הפערים הם ענקים הקבוצות המובילות הם למעשה הם נבחרות של אוסף שחקנים מוכשרים שנאספו מכל הליגות וגרמו לכך שקבוצות אחרות נחלשו והפער הלך וגדל. ואין טעם ספורטיבי ולכן יש להקים ליגה נערים ג’ עילית לקבוצות החזקות למנוע תסכול לילדים. לאחר משחקים עם פערים ענקים

 6. לא מפליא שדווקא הורה ממכבי פ”ת כותב טור דעה.
  מועדון שעקף בשנים האחרונות בשחצנותו את כל היתר עם בעלים חוצפן ואגרסיבי.
  כנראה שו הדרך לחינוך במועדון הזה.

 7. מכבי ת”א
  הפועל ת”א
  מכבי נתניה
  מכבי פ”ת
  מכבי חיפה
  אשדוד
  ב”ש
  ביתר י”ם
  ראשון לציון
  בני יהודה

  הינה לה ליגה שתקדם את כל הקבוצות האלו ואת הילדים המוכשרים ששם, במקום זזה יהיה כדורגל פח של 10:0 מבלי להתאמץ..ילדים לא יצטרכו לפתוח הגנות לשחק בתבנית להתמודד מול יריבות..

 8. כאבא של ילד שהובס בשבת בתוצאה של כדוריד.אני רוצה להגיד שהכתבה נכונה מאוד וכדאי לקברניטי ההתאחדות לשנות את מבנה הליגות.לחזקה ולפחות חזקה.הילד חזר כמו כל קבוצתו שבור ומבואס בהרגשה שזה לא כוחות.הילדים באים להנות ולשחק .ואם הילד לא נהנה אז הוא מאבד את החשק להמשיך ולשחק.

 9. הורים יקרים,
  ראשית אני יכול להבין את הרגשתכם אך יחד עם זאת חשוב לציין כי נבחרת הנוער מאיישת בידי שחקני הליגות “החזקות” ולא בידי שחקני הליגות “החלשות” עוד טרם נעשו שינויים!!
  אתם שוכחים לציין כי רוב הסגלים של המועדונים הגדולים מאוישים בשחקנים מהמועדונים הקטנים יותר ורק חשיפה שלהם במשחקים מול המועדונים הגדולים הביאו לחשיפה שלהם.
  אנחנו לא עוסקים בליגה הספרדית או הגרמנית ועם כל הכבוד ויש כבוד לכדורגל הישראלי, עדיין לא הגענו להישגים כלשהם מהשיטה שאתם מדברים עליה.
  מאחל שנה טובה והצלחה לכל הנערים והוריהם
  בכל ליגה ובכל מועדון.

 10. לא רואה שום בעיה עם החלוקה הזו. הליגה יותר מאוזנת כעת, מאשר ליגה אחת שבה חצי ליגה לא יכולה לדגדג את החצי המוביל של הליגה.
  אתם סתם מתבייכנים, וככה אולי יותר קבוצות ישקיעו, פחות שחקנים ילכו לקבוצות הגדולות כדי לחמם את הספסל, והכשרונות האמיתיים יצמחו ולא יעלמו

 11. אתה והבן שלך שחצנים , אבל לא רחוק היום שינחיתו לילד שלך על הראש שחקן כזה ממ.ס חופשית שהוא טוב ממנו ויחמם את הספסל יופי. כמוך כבר ראינו בטונות .

 12. תקרא את התגובה של עופר גלאם
  ואני אוסיף
  באנגליה אין ליגות עד הנוער
  יש משחקים אין ליגות אין נקודות
  בשאר או רוב המדינות אותו דבר עד גיל 15 בערך
  יש משחקים אין ליגות או נקודות
  כי שם הבינו מה שפה לא מבינים
  כאן בודקים את המאמן לפי תוצאות
  בסוף העונה בודקים אם המאמן הצליח
  לפי הנצחונות
  שם במדינות באירופה איפה שהכדורגל “נחות מאצלנו” בודקים לפי שיפור רמת השחקנים
  כל השחקנים לא חלק מהשחקנים
  בודקים את זה גם במהלך השנה לפי דוחות על השחקנים ומעקב תמידי

 13. 1. הטון של הכתבה אכן שחצני, אבל אם נתעלם לרגע מכך, הרי שיש עובדה שקשה להתווכח איתה: שחקני הקבוצה שמנצחת 11-0 לא לומדים כלום מניצחון כזה, וכך גם שחקני הקבוצה שהפסידה.
  2. לדעתי, כל ליגות תחרותיות עם תוצאות וטבלאות, רשמיות או לא, לפני גיל נערים ב’ (15), הוא מיותר. שהקבוצות תתאמנה משחקי ידידות מדי שבת מול יריבות שהן חושבות שיאתגרו אחת את השנייה.
  3. גם במשחקי גביע, יש לשאוף שהקבוצות ה”גדולות” (כלומר אלו שמשקיעות מעל סכום מסוים שייקבע על ידי ההתאחדות במחלקות הנוער) תשולבנה בסיבובים המאוחרים יותר (בדומה לגביע של הבוגרים, לא רק בארץ) כדי לאפשר לקבוצות “קטנות” יותר לשחק מול קבוצות ברמה דומה, ולחוות קצת ניצחונות או משחקים מותחים, ולא תבוסות שלא מקדמות אף קבוצה.
  4. אשר לסיכוי להפוך לשחקן בליגות המקצועניות (על ולאומית): יש כ-160 קבוצות בליגות הנוער, כלומר כ-3,500 שחקנים.
  אני בספק אם יותר מ-30-40 מהם משתלבים מדי שנה בקבוצה בוגרת בליגת העל או בלאומית – ונזכיר כי בליגת הנוער משחקים כ-2 שנתונים (!). מדובר בחלק קטן מאוד. על רקע נתונים אלה, מציע להורים להנמיך ציפיות, ולהתמקד בכך שלילדים יהיה כיף. מחקר באנגליה הראה כי מרבית הילדים פורשים מכדורגל כי זה הפסיק להיות “כיף”. להתמדה בכדורגל יש הרבה אספקטים חינוכיים חשובים וטובים, ולכן חשוב שהילדים יישארו במסגרת הזו עד גיל צבא, גם אם לא יהפכו לכדורגלנים מקצועיים.

 14. לא הבנתי מכבי פ”ת מועדון גדול? מי קבע ? זה שהעסקנים שלהם בעלי השפעה לא אומר שזה מועדון גדול , מכיר מועדונים עם הרבה יותר קהל ופחות השפעה שבעיני גדולים יותר.
  הילדים צריכים לשחק מול כל הרמות קבוצות חזקות חלשות וקבוצות ברמה שלהן , כאשר עושים ליגה “סגורה ” לכמה מועדונים שמשחקים רק נגד עצמם זה יוצר פערים אם כל מועדון ישחק מול כולם הילדים ילכו לכל מועדון כי הם יודעים שהם יכולים לשחק מול כל קבוצה .
  גם ילדים במועדון “קטן ” מתאמנים 4 פעמים בשבוע ומשחקים כל שבת וגם לחלקם יש אימונים אישיים וגם ההורים והם מקריבים למען ההצלחה והחלום של הילד .
  הבעיה שלנו היא התחרותית בגילאים האלה לא צריכה להיות בכלל ליגה טורניר פעם בחודש חודשיים יספק את יצר התחרות ובשאר הזמן הילדים יתאמנו ויתקדמו .
  אני כהורה לילד במועדון שנחשב קטן אשמח לראות אותו מתמודד מול מי שקורא לעצמו מועדון גדול רק כך הם יתקדמו . התפקיד של הצוות המקצועי ושלנו ההורים הוא לתמוך לעודד להסביר ולחזק להגיד שזה מתסכל את הילד זה הכי קל אבל זה מחשל ובונה את הילדים

 15. לא רלוונטי בכלל לצערי,
  כי השנה לא תזכה לראות לא את הבן שלך משחק ולא את מ.ס חופשית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button