הפועל קטמון – אסטרטגיה שמוכיחה את עצמה

ליאור חוג'ה מנהלה המקצועי של מחלקת הנוער של הפועל קטמון ירושלים, מספר על התוכנית האסטרטגית שפותחה במועדון ומסביר מדוע למרות העובדה שקבוצת הנוער במשחק האחרון פספסה את הכרטיס לליגת העל, הייתה זו עונה עם הצלחה אדירה למחלקה.

הפועל קטמון – אסטרטגיה שמוכיחה את עצמה (באדיבות הפועל קטמון ירושלים)

בשנתיים האחרונות היה חסר לכם את הגרוש ללירה כדי להעפיל עם קבוצת הנוער לליגת העל. איך היית מסכם את העונה של קבוצת הנוער, מרגישים אכזבה כלשהי?
“לפני שנתיים הועד המנהל שלנו בראשות המנכ”ל אורי שרצקי והמנהל המקצועי שי אהרון החליטו שמחלקת הנוער חייבת לעבור שינוי משמעותי. הוחלט שאנחנו חייבים להשקיע במחלקה כדי שיהיה לנו בסיס של שחקני בית צעירים שיהוו את השלד של הקבוצה הבוגרת.

במשך שלושה חודשים בנינו תוכנית אסטרטגית אשר מתבססת על מחקר שעשינו במועדונים שדומים לנו בעולם. לא ברצלונה או מנצ’סטר סיטי, הלכנו לפרטיזן בלגרד ולאולימפיאקוס ובנינו תוכנית אסטרטגית רבת שנים למחלקה.

כאשר מטרת העל שלנו – לגדל שחקנים צעירים לקבוצה הבוגרת, להיות מפעל לייצור שחקני כדורגל. היתרון שלנו על פני מועדונים אחרים זה שלנו אין ברירה, אנחנו קבוצת אוהדים שלא יכולה לשפוך מאות אלפי דולרים ברכישת שחקנים, חייבים לגדל ולייצר שחקנים בתוך המחלקה ולתת להם את הבמה בקבוצה הבוגרת.

ליאור חוג’ה ושי אהרון – בנו אסטרטגיה רב שנתית ע”פ מודלים שזיהו בפרטיזן בלגרד ואולימפיאקוס (באדיבות הפועל קטמון ירושלים)

על כן, מבחינתי העונה האחרונה הייתה הצלחה אדירה. לראייה, השבוע כאשר קבוצת הבוגרים החלה את אימוניה, לא פחות משמונה שחקני נוער לקחו חלק באימונים כאשר שישה מהם הולכים להיות שחקני סגל דומיננטיים. אם זה אדיס צ’קול, גוני נאור ואווקה אשטה שחתמו על חוזה לשלוש שנים במועדון. עומר אגבדיש ועמרי רגב שחתמו על חוזים ושני שחקנים זרים שגדלו והתפתחו בקבוצת הנוער שלנו וויליאם אגאדה והשוער אדבאיו אדליי שהולך להיות השוער הראשון בקבוצת הבוגרים – לכן ההצלחה היא אדירה ובדיוק בנקודות אלו אני בוחן ושופט את המחלקה או את המאמנים.

אדיס צ’קול – תוצר מחלקת הנוער שכבר השתלב בקבוצה הבוגרת (באדיבות הפועל קטמון ירושלים)

הבאת שחקנים צעירים מניגריה לקבוצת הנוער זה חלק מהתוכנית האסטרטגית שפיתחתם?
“כמובן, הבאת שחקנים צעירים בני 17-18 בזול, שחקנים שבעתיד יהיו זרים טובים בקבוצה הבוגרת ואולי גם נמכור אותם בעתיד, זה חלק מהתוכנית האסטרטגית המסודרת שלנו.

אני עובד בשיתוף פעולה מלא עם שי אהרון המנהל המקצועי של המועדון וכבר בחודשים דצמבר ינואר אנחנו מחפשים את השחקן הזר הבא לנוער.

ווילי אגאדה – ההצלחה הראשונה של פרוייקט השחקנים הצעירים מניגריה (באדיבות הפועל קטמון ירושלים)

אנחנו עובדים עם מספר סוכנים בניגריה כאשר אנחנו מסתכלים על מספר צדדים של השחקן, הפן טכני, הפיזי ובעיקר המנטאלי, להביא את השחקנים שההתאקלמות שלהם בארץ תהיה יותר מהירה. כשאתה מכוון לגילאי 17-18 לפן המנטאלי ישנה חשיבות גדולה ואנחנו עושים עבודת שטח מאוד רצינית.

הפרויקט קיים שנתיים ויש לנו אחוזי הצלחה מדהימים של שניים מתוך שניים, גם וויליאם וגם אדליי. והשנה רכשנו את סולה ארונה(שנתון 2001) קשר ניגרי לקבוצת הנוער”.

בנוסף להבאת שחקנים מניגריה יש לכם גם מערך סקאוטינג בארץ?
“לא הייתי קורא לזה מערך סקאוטינג אבל אנחנו עושים עבודה של איתור שחקנים בארץ. גדי כרמלי המנהל המקצועי של החטיבה האמצעית (ילדים א’ ו- ב’), מאמן עם ניסיון עשיר שעבד כמעט בכל הארץ. הוא רואה המון משחקי כדורגל ומושך אלינו הרבה שחקנים לאקדמיה בחוות הנוער הציונית.

גדי כרמלי – עושה עבודה נהדרת בחטיבה הצעירה ובאקדמיה של קטמון (אתר ג’וניורליג)

האקדמיה היא למעשה בית ספר בירושלים בתנאי פנימייה שעובדת בשיתוף פעולה עם המועדון. באקדמיה ישנם 35 ילדים מכיתה ז’ עד יב’, חלקם מירושלים וחלקם מנהריה, אשדוד, באר שבע ועוד, אשר חיים בתנאי פנימייה, מקבלים 6 יחידות אימון בשבוע הכוללים אימוני בוקר ואימוני כושר מעבר לאימונים עם הקבוצות. הם מקבלים חמש ארוחות ביום אשר מותאמות לספורטאים ואנחנו ממש יכולים לראות את השיפור העצום וההתקדמות שלהם מבחינה טכנית. ולא פחות חשוב, הם הופכים להיות תלמידים מצטיינים.

ליאור חוג’ה – מוביל את מחלקת הנוער של קטמון לרמות הגבוהות ביותר (אתר ג’וניורליג)

איזה צעדים נוספים אתם עושים כדי לקדם את המחלקה?
“אנחנו הולכים להקים פרויקט העשרה שבו גדי כרמלי יעבוד עם כל שחקני המחלקה, מהקטנים עד הבוגרים על שיפור הטכניקה. יש לנו גם מאמנים פונקציונליים ובנוסף פתחנו פרויקט פוטבול ייחודי, במסגרתו הילדים ילמדו להשתמש בטכניקה נכונה עם הגוף שלהם כדי להתמודד טוב יותר במאבקי כוח במגרש. אנחנו מאמינים שאפשר לקחת דברים גם מענפים אחרים.

לאחר הפיילוט שאנחנו עושים במהלך מחנה הקיץ, נחליט לאיזה שנתונים נכניס את האימונים האלה במהלך העונה, ככל הנראה זה יהיה לחטיבה האמצעית”.

קבוצת נוער בליגת העל זה סטטוס שיכול למתג חזק את המחלקה שלכם, אתה חושב שהשנה תעשו את הצעד הנוסף ותעפילו לליגת העל?
“לאחר שחיים בן דוד ביקש שנת חופשה מאימון ובהזדמנות זאת אני רוצה להודות לו על שנתיים מדהימות והדלת של המועדון תמיד תהיה פתוחה בפניו. היה חשוב לנו להביא מישהו שייקח את המחלקה עוד צעד אחד קדימה.

 חיים בן דוד – היה קרוב מאוד להעלות את הנוער לליגת העל (באדיבות הפועל קטמון ירושלים)

אני שמח מאוד שהחתמנו את סלמן עמר שהוא קודם כל סמל של המועדון ואיש מקצוע מעולה עם ניסיון עשיר בנוער ובוגרים. סלמן בשנים האחרונות אימן בוגרים בליגה הפלשתינאית והוא הולך להיות מאמן קבוצת הנוער ומנהל החטיבה הבוגרת (נערים ג’ עד נוער).

לגבי עלייה לליגת העל, ברור שאנחנו רוצים לנצח בכל משחק ולעלות לליגת העל, אבל אנחנו בעיקר מאמינים בדרך שלנו. קבוצת הנוער שבסוף העונה הייתה מרחק משחק אחד מליגת העל, לא כולם זוכרים במחזור השמיני הייתה ממוקמת במקום ה-13 בליגה הלאומית עם 5 תוצאות תיקו, שני הפסדים וניצחון. במועדון אחר אולי היו עושים שינוי. אך לא אצלנו ראינו שהדרך נכונה ולכן סיפקנו שקט וביטחון והמשכנו להתאמן קשה.

 סלמן עמר – אחד הסמלים של קטמון, יוביל את הנוער והחטיבה הבוגרת (באדיבות הפועל קטמון ירושלים)

מטרת העל היא לקדם שחקנים. ואם הדרך תביא אותנו לליגת העל אני אשמח מאוד. אך לא בכל מחיר אנחנו לא נביא שחקנים מושאלים. אנחנו משביחים רק את השחקנים ששייכים למחלקה וכל השחקנים במחלקת הנוער של קטמון שייכים למועדון. לגבי העונה שבפתח מעבר לשחקן הזר שכבר ציינתי, בתוספת שחקני שנתון 2002 שהתמודדו בצמרת הליגה השנייה בנערים א’, גם העברנו לשורותינו ממכבי תל אביב את השוער רוי מאן. הליגה הלאומית הולכת להיות מאוד קשה אבל אני מאמין שבסופו של דבר נגיע לשם.

הפועל קטמון – תוך 5-8 שנים, כל השנתונים בליגות הכי בכירות (באדיבות הפועל קטמון ירושלים)

חלק מהתוכנית האסטרטגית שלנו זה בסופו של דבר תוך 5-8 שנים, כל הקבוצות שלנו במחלקה ישחקו בליגות הכי טובות בישראל ואנחנו בדרך לשם”.

אתה שבע רצון מהתוצאות של החטיבה הצעירה שלכם?
“מבחינתי המשחקים בשנתוני השמיניות זה עוד יחידת אימון, אני רוצה שכל הילדים יקבלו דקות משחק ויהינו. בגילאים האלה אנחנו צריכים לתת לילדים לאהוב את המשחק, לתת להם מקום בטוח לנסות ולהתנסות וכשהם יגיעו לגילאים הגדולים יותר, אחרי שקיבלו את התשתית והיסודות הטובים נוכל להעמיס עליהם לחצים של הפסדים וניצחונות זה עוד מרכיב בהתפתחות של השחקן.

 בחטיבה הצעירה צריך לתת לילדים לנסות ולהתנסות (באדיבות הפועל קטמון ירושלים)

אני יכול להגיד שבשנתון 2007 אני נותן הרבה כבוד לגדי כרמלי שעושה איתם עבודה אדירה. שנה הבאה בילדים ב’ מתוך 24 שחקנים 13 שחקנים הולכים להיות באקדמיה. לכן אני בטוח בביטחון מלא שמהשנתון הזה יצאו להפועל קטמון ירושלים שחקנים לבוגרים.

הפועל קטמון2007 – שנתון איכותי שבוודאות יספק שחקני כדורגל לבוגרים (אתר ג’וניורליג)

המטרה של מחלקת הנוער היא לתת לשחקנים הצעירים את התשתית הכי טובה ולנסות לעזור להם להגשים את החלום שלהם להיות שחקני כדורגל, זאת המטרה של מחלקת הנוער. לא לזכות במקום ראשון או לנצח קבוצה כזאת או אחרת”.

הצצה למחלקת הנוער של הפועל קטמון ירושלים

קרא עוד
Back to top button
Close