אני מאוד סקפטי לגבי חזרת הליגה

גל ברשאן אשר אשתקד נחל הצלחה עם שנתון 2004 של הפועל רעננה, החל את העונה הנוכחית עם שנתון 2005 בשני הפסדים. הוא מדבר על יחסי הכוחות בליגה, על עמדתו בנוגע לחזרת הליגה המקצוענית ומנגד לפי שעה, אי החזרה של מחלקות הנוער, ונותן טיפים להתנהלות מקצועית יומיומית בתקופת הקורונה.

גל ברשאן – מאוד סקפטי לגבי חזרת הליגה (יח”צ)

כל מחלקות הנוער בארץ מסתכלות בשקיקה אל עבר הכדורגל המקצועי שחזר למגרשים. ולצערנו, עדיין לא נמצא האיש שיוכל לענות על השאלה -האם רחוק היום שגם הצעירים ינעלו את נעלי הפקקים ויחזרו לכר הדשא? ומתי חדרי ההלבשה יחזרו לשקוק חיים וריח הזיעה יהיה הדבר הדומיננטי ביותר במגרש כולו?

גל ברשאן מחכה בקוצר רוח לחזור לאמן, להדריך ולקדם את החברה הצעירים. הוא ושחקניו החלו את הליגה ולאחר שני משחקים בלבד, בהם עוד לא הספיקו לחמם מנועים- נאלצו השחקנים לרדת מהמגרש. לכולנו ברור, כי כשינתן האות לחזור ייאלצו השחקנים לעבור תקופת הכנה נוספת.

גל ברשאן – רעב להצלחה (יח”צ)

גל אימן בשנה שעברה את נערים ב’ –שנתון 2004 במועדון והשנה הוא מאמן את שנתון 2005. הוא מלא אמביציה, כריזמה ורצון לחזור לפתח את יכולות השחקנים, ואם אצטרך לתאר אותו בשתי מילים- לא אטעה אם אומר “רעב להצלחה”.

גל, בראיון הקודם שערכנו יחד בתחילת השנה שעברה אמרת “שמטרתך היא להציג כדורגל יפה, לקדם את השחקנים ולנצח במשחקים הדורשים אופי”.  את השנה שהסתיימה במחזור ה-  ה- 22 סיימתם בצמרת הטבלה, במקום החמישי עם אותו מספר נקודות כמו למכבי פ״ת במקום הרביעי. האם היעדים שרצית ועליהם דיברת איתי באותו ראיון הושגו?
“בהחלט. שנה שעברה עמדנו ביעדים, ספגנו מעט מאוד והשתדלנו ליזום בכל משחק, עונה שאפשר לסמן עליה וי גדול.”

הצלחה גדולה עם שנתון 2004, העונה עם 2005 התחילה פחות טוב (יח”צ)

בתחילת שנה שעברה עם שנתון 2004 פתחתם את העונה במשחק בית עם מכבי פ״ת וסיימתם בתיקו, ובמשחק השני ניצחתם את הפועל ת״א. השנה, עם שנתון 2005, פתחתם את העונה עם שני הפסדים לעירוני נשר ולמכבי חיפה ואתם נמצאים מתחת לקו האדום עם אפס נקודות. במה שונה פתיחת העונה הנוכחית מהעונה אשתקד? עד כמה זה מתסכל שעצרו את הספורט כשהקופה שלכם ריקה ועדיין לא התחלתם לתת את מה שאתם מסוגלים?
“כל עונה שונה בתכלית מהעונה הקודמת על אחת כמה וכמה כשאתה עובר שנתון וקבוצה. מתסכל אותי שעצרו את הכדורגל בלי קשר לכמות הנקודות שהיו לי. כדורגל הוא חלק מהחיים ואין לי ספק שכאשר נחזור גם הנקודות יגיעו”.

אחרי הפתיחה הפחות טובה מה צריך להיעשות אחרת כדי לא להסתבך בתחתית?
“האמת שכרגע המחשבות הללו בכלל לא בראש מעייני, כי אני מאוד סקפטי לגבי חזרת הליגה. אני מקווה שבראש ובראשונה נחזור להתאמן בהקדם ונחזור לעשות את הדבר שאנו הכי אוהבים בעולם, אחרי זה שנגיע לליגה נחצה את הגשר”

עירוני נשר הפתיעה אותו לטובה, צופה שארבעת הגדולות יכתיבו את הקצב בליגה (יח”צ)

האם יש קבוצה שהפתיעה אותך לטובה בליגה עד כה? מהמעט שהספקת להתרשם, מי שלוש הקבוצות האיכותיות ביותר בשנתון 2005 העונה?
“שנתון 2005 חדש לי, אני לא מכיר את כל הקבוצות בליגה אך אני מניח שהשלישייה הקדמית תורכב מארבעת הגדולות מכבי/הפועל ת”א, מכבי חיפה ומכבי פתח תקווה. אחת הקבוצות שבמקרה שיחקתי איתה והפתיעה אותי מאוד היא עירוני נשר שלדעתי תעשה עונה טובה. עם זאת, כל הקבוצות איכותיות והליגה השנה תהיה מאתגרת ותחרותית, כל קבוצה יכולה לנצח את השנייה”

מעבר לתפקידך בכובע של מאמן, אתה בעל כובע נוסף בחיי היום יום- מאמן מנטאלי לשחקנים. איך מעודדים את השחקנים להמשיך לעבוד קשה ולקחת אחריות אישית בתקופה זו? ואולי בעצם הקורונה באה במועד טוב עבורכם כדי לשבור את ה”נאחס”?
“הקורונה מאתגרת את כולנו ותפקידי כעת הוא לעורר מוטיבציה אצל כלל השחקנים ולא רק שלי. תפקידי לקרוא לשחקנים לצאת החוצה ולהתאמן עבור המטרות שלהם”.

קורא לשחקנים לצאת החוצה ולהתאמן עבור המטרות שלהם (יח”צ)

מה עמדתך ביחס להחזרת הליגה המקצוענית מצד אחד ומנגד לחוסר ההתייחסות בשלב זה למחלקות הנוער? טעות או מעשה אחראי?
“אני יכול להבין את ההחלטה אך אני מאוכזב. בסופו של דבר יש המון שיקולים כלכלים וכמות השחקנים בליגות הבכירות ביחס לכלל הארץ הוא אפסי”.

התנהלות מקצועית יומיומית בתקופת הקורונה. כיצד על השחקנים לפעול?
“על השחקנים לייצר לו”ז שבועי ברור עם תכנית עבודה ברורה כאשר האימונים הם העוגנים המרכזיים בחייהם ועליהם שאר הרובדים, כמו לימודים, תזונה, פנאי. צריך לייצר לפחות עשר יחידות אימון בשבוע. לדוגמא אני ועוד חבר שגרים קרוב נפגשים לבנות תכנית אימון שבועית. אנו קובעים שמדי יום אנו מקיימים שני אימונים בשעות קבועות ואלו הם העוגנים שלנו. למשל נקבע אימון ב-09.00 בבוקר וב 17.00 בערב. לוח זמנים קבוע הוא קריטי על מנת לא להתפזר באימונים ושומר על יציבות. כאשר יש לנו שעות קבועות לעוגנים, עליהם “נלביש” את שעות התזונה שלנו, שעות הפנאי, שעות הלימודים.

לוח זמנים קבוע הוא קריטי להתנהלות במהלך פגרת הקורונה (יח”צ)

בד”כ בתקופת פגרה הדבר המומלץ הוא לעבוד על טכניקה וכח ופחות על אירובי, אך מכיוון ואין לדעת מתי נחזור, ויתכן וברגע שנחזור אחרי שבועיים יהיו משחקים, שחקן לא יכול  להרשות לעצמו לאבד את היכולת האירובית והאנאירובית שלו, לכן כלל המרכיבים בתקופה זו צריכים להילקח בחשבון בבניית תכנית אימון שבועית – תרגילי כח, טכניקה, אירובי, אנאירובי, core וגמישות.”.

מה הסוד ברעננה לייצור שחקנים מובילים ולניהול מחלקת נוער מצוינת?
“הסוד להצלחה של מחלקת הנוער ברעננה הוא האנשים שמובילים את המחלקה. בראשם עמי וזאנה ותמיר כהן וכל שרשרת המאמנים שמובילים את המחלקה, אם זה ברמת האימון או ביחסי האנוש שלהם. אלו מובילים לכך ששחקנים רוצים להגיע לרעננה והקיימים מתפתחים בצורה אידיאלית”.

קרא עוד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
Close