הכשרונות הישראליים בגרמניה

לא מעט כדורגלנים חולמים לצאת בגיל צעיר לחו"ל ולממש את הפוטנציאל שלהם, אבל רק מעטים זוכים לכבוד הזה בישראל. שניים מהם, דניאל איתם ומורד אבו פאני, מספרים על הכל בכתבה משותפת לקראת פתיחת העונה ושואפים להגיע הכי רחוק שאפשר.

אחד מהכשרונות הישראליים בגרמניה, דניאל איתם (יח”צ)

אנחנו ממשיכים לספור את השבועות רגע לפני שעונת 2022/23 יוצאת לדרך במחלקות הנוער בישראל. פרט מהם, ישנם גם מספר נערים כדורגלנים ישראליים המשחקים כבר בשלב זה בחו”ל על מנת להגשים את היעוד שלהם ולממש את הפוטנציאל הגלום בהם. רגע לפני שנגיע לשחקן המנוסה יותר, נקבל טעימה מה”רכש הטרי” שלנו על אדמת גרמניה, מורד אבו פאני.

הקשר המרכזי המחונן, ששיחק בעונה הקודמת בהפועל חדרה ועירוני נשר, הוא גם אחיו של קשר מכבי חיפה, מוחמד, כך שניסיון משפחתי כבר יש. אך מורד המוכשר החליט שלא להסתפק בזה. אחרי עונת 2020/21 טובה עבורו בה היה שחקן חשוב בהרכב של הפועל חדרה שנתון 2006, אבו פאני ציפה להמשיך באותו מומנטום, רק שזה פחות קרה.

“התכנון שלי היה כן להמשיך לשחק בהרכב, אבל משום מה הדברים פחות הסתדרו לעומת מה שאני רציתי, והחלטתי שהדבר הכי טוב עבורי הוא לעבור לקבוצה בה אקבל הרבה יותר דקות וארגיש חיבור לקבוצה”, מספר מורד. “אומנם עירוני נשר סיימה במקום האחרון, אך הייתי שלם עם ההחלטה לעבור לקבוצה הזו, זה רק שידרג אותי”.

כתבנו מראיין את השגריר החדש בגרמניה, מורד אבו פאני (צילום מסך מהראיון)

לגבי היציאה לחו”ל, מורד מספר: “אבא שלי נפגש עם חבר טוב שלו, שהוא במקרה סוכן, וכך הצלחנו לקדם את יצאתי לחו”ל. אני הולך לשחק באקדמיית DFI הגרמנית. הייתי צריך להתרגל לשפה חדשה ולאימונים, למזלי היה לצידי את דניאל (איתם) שהוא כמו אח בשבילי, בשבועות הראשונים הוא היה במקום הנכון מבחינתי, בין אם זה תרגום לעברית, עזרה בכללי, טיפים ועצות לשיפור וכו’.”

אבו פאני, לו חדש הכדורגל הגרמני, קיבל טיפים מחברו המנוסה, דניאל איתם, והראשון מין הסתם מגדיר את הקשר ביניהם כקשר חברתי תומך, דבר שהוא מצפה שיעזור לו בכדורגל הגרמני. האקדמייה שבה אבו פאני משחק דוגלת בקידום ופיתוח השחקנים לקבוצות בכירות בעתיד, וכך אנחנו מקווים שיקרה גם עם אבו פאני ג’וניור, שיוכיח כי התפוח לא נופל רחוק מהעץ.  

מוזמנים לצפות בראיון המלא של מורד:

כאמור, מורד אבו פאני הוא לא היחיד. פרט ממנו, וכמובן יונתן גרינבאום שחקן שנתון 2007 שביצע בתחילת החודש מעבר מהפועל רעננה לגרמניה, ניתן למצוא את שחקן שנתון 2005, דניאל איתם המוכשר שמתחיל את עונתו הרביעית בגרמניה, וכשהוא מתכנן לעשות את קפיצת המדרגה הגדולה בשבילו, הוא מדבר על הכל.

לאחר עונה בה הוא נע בין ההרכב לספסל, איתם לא ויתר לרגע על המעמד שלו באקדמייה, ובעזרת עבודה קשה, הוא עובד קשה על מנת להצליח ולבצע את המעבר המיוחל לקבוצה מין המניין, בין אם זה כולל תנאי חיים חדשים, אך איתם מאמין בכל כוחו כי הוא יצליח לממש את הפוטנציאל.

אני מאחל לך המון בהצלחה בעונה הקרובה. אבל רגע לפני שנדבר על הפריצה שלך, ספר לנו על ההתאקלמות בעת רגע המעבר לגרמניה- תרבות, שפה, הבדלים בצורת המשחק..
“ההתאקלמות שלי בגרמניה הייתה מצויינת אפשר להגיד. בהתחלה זה לא היה קל,במיוחד החשש כשמשהו ישראלי, יהודי מגיע למקום כמו גרמניה זה לא הכי נעים שאתה נמצא בסביבה של אנשים שמדברים ליידך איזה שהיא שפה, שאתה בכלל לא מבין מה הם אומרים, אבל בסופו של דבר כדורגל זה שפה ולאט לאט אתה מתחבר לשחקנים שלך לקבוצה ומכיר יותר ויותר אנשים.”

התאקלם מצויין לחיים בגרמניה (יח”צ)

מה היה המשחק בו הבנת כי אתה נכנס לעניינים בגרמניה, תשתף אותנו על התהליך והשינוי שעברת כדי להתפתח ולהיות כדורגלן טוב יותר.
“אני חושב שבמשחק הרשמי הראשון שלי לפני 3 שנים הבנתי שאני נכנס לעניינים. קודם כל תהליך העברת כרטיס השחקן שלי ממכבי נתניה לאקדמייה בגרמניה לקח כמה חודשים. אז משבוע לשבוע הייתי יותר ויותר רעב לשחק, כי עד אז השתתפתי רק במשחקי אימון של הקבוצה שלי. כשהגיע הרגע שקיבלתי את כרטיס השחקן שלי ויכלתי לשחק זה היה יום לפני משחק נגד אינגולשטאד והמאמן הודיע לי שקיבלתי את הכרטיס שחקן ואני הולך לשחק מחר .באותו המשחק לא פתחתי ונכנסתי במחצית. תרמתי הרבה מאוד לקבוצה שלי באותה מחצית ובסופו של דבר השוונו את התוצאה בדקה האחרונה לאחר שפיגרנו 1-0 לכל אורך המשחק.”

מהו סוד ההצלחה שאפיין אותך בעונה האחרונה וחישל אותך להתפתח בדרך להצלחה? ואיזה משחק בעונה החולפת לדעתך הדגיש זאת?
“אני חושב שעונה שעברה דיי התפספסתי אם אפשר לקרוא לזה ככה אבל מצד שני גם למדתי משהו לחיים. כמעט לכל אורך העונה שעברה הייתה לי מלחמה על המקום שלי בקבוצה ובהרכב. הרבה מאוד שעות של אימונים על גבי אימונים שאני יוצא עם התחושה שהייתי טוב יותר מכולם, אבל המאמן בוחר שלא לתת לי לפתוח פעם אחר פעם. זה היה לי קשה ולאט לאט איבדתי סבלנות, גם אבל בעזרת ההורים שלי והמנטליסט שלי אילן בכר למדתי שהשנה הזאת גם לימדה אותי שיעור לחיים. לא תמיד יהיו מאמנים שיתחברו אליי וצריך גם לדעת להתמודד עם זה ולא להראות לו שהוא צודק.”

מציג קו המשכיות שאמור להקנות לו מעבר עתידי, דניאל איתם באמצע משחק (יח:צ)

האם אתה מרגיש הבדלים ושינויים בין רמת הכדורגל בגרמניה לעומת זו בישראל, ואתה מאמין כי השתלבות בנבחרות נוער זה אופציה, או שאתה מגדיר כל יעד בזמנו?
“אני חושב שהרמה בגילאי הנערים והנוער בגרמניה לא שונה בהרבה מישראל. אני חושב שהדבר הכי שונה בהרבה מישראל בגרמניה הוא שרב המאמנים מתעקשים מאוד על הדרך שלהם מאשר על הניצחון. בישראל המאמנים מתרכזים בעיקר על איך לנצח. שזה בכלל לא נכון בגילאים האלה לפי דעתי. הניצחון הוא בונוס אבל הדרך היא העיקר. בישראל ראיתי גם קבוצות שמשלבות שחקנים מבוגרים יותר שלא רשאים לשחק באותם גילאים רק כדי לנצח. בגרמניה גם הכדורגל הוא מאוד טקטי, מה שחסר בארץ. אני זוכר מהתקופה שלי במכבי נתניה שהמאמן היה מציב הרכב ופשוט שולח אותנו להתחמם. בגרמניה המאמנים הם מאוד טקטים וכבר מהגילאים הקטנים מסבירים לשחקנים מתי ללחוץ גבוה, מתי ללחוץ נמוך, וכל שבוע המאמן מנסה שיטות שונות ומערכים שונים.”

לחצו על הבאנר להצטרפות בחינם – הנחות מיוחדות והחזר כספי לחברי מועדון

מה הן התוכניות שלך לעונה הקרובה, ומה הציפיות שאתה מציב לעצמך לקראת עונה רביעית בגרמניה.
“לאחר 3 שנים באקדמייה, שמטרתה היא לגדל שחקנים למועדונים גדולים יותר, אני מצטרף לViktoria Aschaffenburg מהליגה הרביעית בגרמניה והנוער שלהם בליגה השנייה. אני עשיתי צעד לא פשוט אני עוזב את הפנימייה ומעכשיו אני כבר אצטרך לגור בדירה לבד ולדאוג לעצמי. בהתחלה אמא שלי תהיה איתי ותעזור לי עם הכל ולאט לאט אני כבר אלמד איך לעשות את הכל בעצמי.”

אתר ג’וניורליג מאחל הצלחה רבה לדניאל ומורד בעונה הקרובה בגרמניה.

קרא עוד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
Close