כדורגל בצל קרבה לדת

נערים ב' על: לא מעט כדורגלנים שומרי שבת בישראל נאלצים להתמודד עם דילמות לא פשוטות, אבל יאיר מלכא, שרק עבר בקיץ שעבר למ.ס אשדוד, רוצה להמשיך בהצלחה שלו כשחקן כדורגל. רגע לפני מעבר ליגה נוסף, בכתבה זו, יאיר משתף על הגורם המשפחתי שסייע במעבר לאשדוד, על הרצון לשחק יותר משחקים בימי חול, והשאיפה להצליח גם בנערים ב' על.

יאיר מלכה – ישחק בליגת העל במקביל לשמירה על הדת (טוטו פוטו)

כשנה אחרי טור הדעה שפרסם באתר ג’וניורליג עקב הרצון להפסיק עם משחקי הכדורגל בשבת, יאיר מלכא חוזר למדור הכתבות, והפעם אחרי עונת בכורה טובה במ.ס אשדוד שנתון 2007, רגע לפני שהוא עושה את הדרך לנערים ב’ על.

לאחר שנתיים שהעביר בקבוצת “צו פיוס” של עירוני בית שמש, מלכא חשב מה הדבר האידיאלי ביותר עבורו- להתקדם לקבוצה ברמות הגבוהות, או שמא לוותר על הכדורגל, עקב הדת. לאחר התייעצות, מלכא בחר לשחק במ.ס אשדוד, שסיימה במקום השלישי בליגת נערים ג’ מרכז 2, אחרי מכבי פ”ת ות”א. 

מלכא התחיל את דרכו כקשר 50/50, ובמהלך העונה הוסב לאחור לעמדות הגנתיות יותר, כאשר התנסה כמגן ואף כבלם. למרות שהוא מודע על הקשיים העומדים לרשותו בעונה הבאה בכל הנוגע לשילוב הדת והכדורגל, יאיר מלכא מסתכל קדימה על האתגר הבא, בתקווה שירשום עונה מוצלחת, ואף טובה יותר מזו הנוכחית, במטרה לתקוע יתד גם בליגת נערים ב’ על עם שנתון 2007.

יאיר מלכה – מבית שמש למ.ס אשדוד בליגת מרכז2 האיכותית (arikphotos)

איך אתה מסכם את השנתיים הראשונות שלך ככדורגלן, בקבוצת בית שמש? האם הרגשת בזמנו כי העובדה שאתה משחק עם קבוצת “צו פיוס” הקלה עליך במספר מונחים?
“ברור שהעובדה כי אני משחק בקבוצה שומרת שבת הקלה עליי, זה חסך לי בדיקות בנוגע לדירות ובתי מלון במשחקי חוץ. העובדה הזו הקלה עליי מבחינת שמירת השבת, אין ספק בכלל. מבחינת הכדורגל, אני מרגיש הבדל בין משחקים בשבת בבוקר לבין משחקים באמצע השבוע בשעות הערב. אם אני לא טועה, בישראל יש כיום לפחות 30% דתיים, ולדעתי חייבים להזיז את כל משחקי השבת לימי חול מכיוון שזה פוגע בציבור הדתי, זה כמו כפייה חילונית. השנתיים האלה עשו לי רק טוב, וגרמו לי להיות מוכן לקראת הדבר הבא.”

אתה מגיע ממשפחה דתייה, שומרת שבת, וכזו שמקפידה מאוד על המסורת היהודית. איך בכל זאת אתה מצליח לשלב דת וכדורגל, כשזה מגיע ממשפחה מאמינה מאוד?
“אחרי השנתיים בבית שמש, הבנתי שאני יכול לעבור לליגה ברמה יותר גבוהה וללכת עם זה ממש רחוק, ואם לא הייתה את ההרגשה שהייתי ברמה, לא הייתי משלב דת וכדורגל. אני חושב שיש לי הרבה לתרום לכדורגל, וזה בונוס ענק. כשיש משחקים בשבת, אז אני דואג לקום מוקדם בבוקר, כדי להספיק להתפלל בבית הכנסת, ומשם ללכת למשחקים.”

לחצו על הבאנר והבטיחו את מקומכם!

מדוע בחרת דווקא לעבור למ.ס אשדוד ולא לקבוצות נוספות שכן רצו אותך? והאם הרגשת שקפיצת המדרגה הגיעה בדיוק בזמן?
“את האמת שלא רק מ.ס אשדוד רצו אותי, אבל הגורם המשפחתי היווה עבורי חשיבות קריטית למעבר- סבא וסבתא שלי גרים באשדוד, מה שמקל עליי משמעותית כשיש משחקי בית בשבת באשדוד, שגם נהייתה עבורי לעוד מקום חם. קפיצת המדרגה הגיעה בזמן בלי צל של ספק, מכיוון שאשדוד חורטת על דגלה חזון משמעותי של קידום שחקנים כבר בגילאים האלה.”

לאחר שביצעת את המעבר לאשדוד ואף היית שותף במשחקים הראשונים, ספגת פציעה שהשביתה אותך לשלושה חודשים. איך התמודדת עם הפציעה, והאם ביצעת תהליכי שיקום כדי לזרז את החזרה למגרשים?
“אכן ספגתי פציעה מסוכנת באזור הברך. בהתחלה לא חשבו שזה יצריך היעדרות ארוכה, אבל בסוף הבדיקות נקבע כי אני צריך לפספס מספר לא מועט של משחקים. כמובן שהשתקמתי, אבל בהתחלה הייתי מבצע אימונים ללא עזר ברגליים, דבר מאוד מאתגר.”

מה היה המשחק שחישל אותך הכי הרבה מבחינה קבוצתית, האם זה משחק החזרה שלך מהפציעה נגד מכבי ב”ש?
“ללא צל של ספק שזה היה המשחק נגד מכבי באר שבע. זה קרה כאשר האימון הראשון שלי אחרי הפציעה התרחש יומיים לפני המשחק, כשלא הייתי 100% כשיר. ב”ש הובילו 0-3 כבר במחצית, ונכנסתי על מנת לרענן את השורות. כבשתי שער ניצחון בהתקפה האחרונה, וזה כל כך שימח אותי וגרם לי להרגיש חלק משמעותי מהקבוצה, והרגשתי שאני נותן את הרוגע במגרש.”

לחצו על הבאנר להצטרפות בחינם – הנחות מיוחדות והחזר כספי לחברי מועדון

איך אתה מסכם את העונה הזו הן מהבחינה האישית והן מהבחינה הקבוצתית?
“מבחינה קבוצתית אני מרגיש שעמדנו בציפיות שלנו, למרות מספר ירידות ועליות, סיימנו במקום השלישי. אני שואף גבוה לקראת העונה הבאה, בין היתר לאחר טורניר קיץ מדהים. מבחינה אישית, אני מרגיש שעבורי זו יותר עונת הסתגלות, הסתגלתי בצורה טובה לקבוצה, ואני אשפר את האלמנטים בהם אני צריך חיזוק, אבל אני שמח שעמדתי בקפיצת המדרגה. אני מאמין שאתרום הרבה יותר בעונה הבאה”.

בעונה הבאה אתה תשחק בליגת נערים ב’ על. כזכור, בליגות העל אין קבוצות “צו פיוס”, מה שמצריך לבצע נסיעות בשבת במשחקי חוץ. האם אתה מודע לאתגרים העומדים לפניך מבחינת הדת, ואיך אתה מתכנן לשלב אותה עם הכדורגל, כשמדובר בליגה בכירה לגמרי?
“קודם כל אני לא רואה הבדלים גדולים שיתרחשו בעונה הקרובה. בעזרת השם אמשיך ברוטינה הרגילה שלי כל בוקר של משחק, כאשר אקום מוקדם על מנת להתפלל, ומכאן למשחק. אני נתקל בלא מעט שחקנים שומרי שבת משכבות גילאים שונות שממשיכים לשחק חרף הקשיים והקרבה לדת, ואני מאוד מקווה שאמשיך להצליח ולהגיע לרמות הגבוהות.”

אתר ג’וניורליג מאחל ליאיר מלכה הצלחה בעונת 22/23

קרא עוד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
Close