כישרונות רבים בדרך להצלחה במכבי פ״ת

אייל גדרון, מאמן נערים א' במכבי פ"ת מחכה לחידוש הליגה ועד אז מעשיר את הידע שלו בכל דרך אפשרית. אם למישהו יש ספק, עצירת הספורט לא תשנה למועדון את התוכניות ובית החרושת לייצור שחקנים סגור זמנית בלבד.

כישרונות רבים בדרך להצלחה במכבי פ״ת (יח”צ)

כל שחקן כדורגל, מאמן ועסקן, היו רוצים לקום מחר בבוקר ולגלות שהחודשים האחרונים היו חלום. שהליגה לא פסקה, האימונים ממשיכים בכל הכח ושבשבת ניפגש כולנו במגרשים. הרי מה בסך הכל מבקשים כל העוסקים במלאכה? שכל מה שהיה טריוויאלי יחזור להיות, שכדורגל לא יראה כמו חלום רחוק, ושהתקווה תחזור לכל מי שחי, נושם ובועט כדורגל.

אייל גדרון, מאמן נערים א’ במכבי פ”ת, מאוכזב כמו כל חבריו המאמנים מהמצב הקיים. “אני מקווה שנחזור במהירה לעסוק במה שאנחנו אוהבים ושהליגה תגיע לסיומה בסופו של דבר” הוא אומר. “לא מתפקידי לחלק ציונים למשרד הספורט או למשרד הבריאות. אנו פועלים בהתאם לכל ההוראות”.

אייל גדרון – מקווה לחזור במהרה לשגרה ושהליגה תגיע לסיומה (יח”צ)

אייל, למרות גילו הצעיר (32), כבר הספיק לא מעט במושגיי כדורגל. הוא בחור חרוץ, נמרץ וכריזמטי שמסמן וכובש יעדים ומטרות. הוא עוד דוגמא מובהקת שהלוזונים, שמשקיעים ומטפחים את דור העתיד ודואגים למעטפת מקצועית משובחת, מקפידים גם לבחור בפינצטה את המאמנים הראויים למועדון. ואין לי ספק שאם יום יבוא וייערך משאל – המאמנים של מכבי פ”ת יתפסו נתח גדול מהמקומות הראשונים.

אייל עובד במכבי פ”ת כבר עשר שנים ואת דרכו החל מלמטה כשאימן את כל השנתונים מטרום א’ עד נערים א’. הוא אף שימש שנה אחת כעוזר מאמן בנוער. אייל הקים ביחד עם אופיר לוזון את מערך הסקאוטינג במחלקת הנוער, אותו מערך שצבר במשך השנים תאוצה והפך לטוב ביותר בארץ בלשון המעטה. “שיחקתי במועדון בתור ילד מגיל 15 עד הנוער” אייל מספר “ובגיל נוער הרגשתי שאני לא מספיק טוב כדי לפתח קריירה של שחקן, ותוך כדי השירות הצבאי התחלתי לאמן. להכשיר את דור העתיד במועדון זו סגירת מעגל עבורי”.

אייל וקבוצת נערים א’ – שנה שלישית מוביל את קבוצות נערים א’ של פ”ת (יח”צ)

אייל, זו שנה שלישית ברציפות שאתה מקבל את קבוצת נערים א’ במועדון. כנראה שאתה עושה משהו נכון עם השחקנים בצעדיהם האחרונים לקראת הנוער. על מה אתה שם דגש?
“אנו שמים דגש על שיפור אישי וקבוצתי על פי ארבעת גורמי ההישג – מנטלי, טכני, גופני וטקטי. כמובן שאת מירב המאמצים אנו משקיעים בלפתח שחקנים ברמה האישית. אין סיפוק גדול מלראות שחקנים שאימנת בנערים משתלבים בקבוצה הבוגרת”.

פתיחת העונה לא הייתה אופטימלית. איך נראו ההכנות שלכם?
“סיום העונה שעברה באמצע ופתיחת העונה הנוכחית לא היו אידיאליים בגלל מגבלות הקורונה .למרות זאת, אני חושב שעשינו הכנה מצוינת במסגרת המגבלות שנכפו עלינו. הדבר שהיה חסר לנו יותר מכל הוא מחנה אימונים, שזאת הדרך הטובה ביותר להתגבש כקבוצה. אך עם מעט יצירתיות הצלחנו לשלב בין הכנה מקצועית על הדשא לגיבוש הקבוצתי. יש לציין שזאת קבוצה מאוחדת ומחוברת שמשחקת יחד כבר מספר שנים”.

ההכנה לעונה לא הייתה אופטימלית, הדבר שהכי חסר היה מחנה האימונים (יח”צ)

פתחתם את העונה בסערה. שלושה ניצחונות בשלושה משחקים- עירוני נשר הפועל ת”א ובית”ר ירושלים. האם כך דמיינתם את תחילת העונה? מה המטרות שלכם? ומה ייחשב הישג בסוף השנה?
“פתחנו את הליגה עם שלושה ניצחונות, אך עלינו להשתפר כקבוצה בכל האספקטים של המשחק. מניסיון, הליגה בנערים א’ קשה מאוד ושונה מאוד מכל מה שהשחקנים התרגלו אליו עד עכשיו. העונה הזאת מהווה הכנה מוקדמת למה שמצפה להם בליגה לנוער. הצלחה בסוף העונה תיחשב במידה ונצליח לשלב כמה שיותר שחקנים בקבוצת הנוער ובמידה ואותם שחקנים יעשו קידום אישי בכל הפרמטרים. כמובן שאנחנו נמצאים במועדון הישגי ורוצים לנצח בכל משחק”.

הפגרה שנכפתה על כולם, כיצד היא נראית במועדון הפתח תקוואי? כיצד מצליחים השחקנים לשמור על כושר?
“מאכזב מאוד לחזור שוב לפגרה שנכפתה עלינו. השחקנים שלנו נמצאים תמיד תחת המעטפת המקצועית של המועדון ומקבלים את כל מה שהם צריכים כדי לשמור על עצמם עד לחזרה למגרשים. הקבוצה קיבלה תכנית עבודה מסודרת, הנחיות לתזונה נכונה מיעל רותם התזונאית והכוונה מנטלית מדניאל קסל פסיכולוג הספורט של מחלקת הנוער. אנו מלווים אותם במפגשי זום מקצועיים. ברמה האישית אנו עוקבים אחרי כל אחד על מנת לתת לו את היחס והתחושה הטובה וכמובן לוודא שהוא מבין ומבצע את ההוראות”.

פתחו את העונה עם מאזן מושלם של שלושה ניצחונות (יח”צ)

איך נראה יומו של מאמן שלקחו לו את האוויר לנשימה (הכדורגל)?
“אני באופן אישי, בדיוק כמו בסגר שהיה בחודש מרץ, משתדל לנצל את הזמן  בצורה הטובה ביותר. אני מרענן חומרים מקצועיים, מנתח את ביצועי הקבוצה בווידאו, צופה בתכניות דוקו על ספורט ומעשיר את הידע שלי בכל דרך אפשרית. בנוסף, למזלנו הכדורגל באירופה לא נעצר ויש המון שידורים שאפשר להנות מהם (בניגוד לסגר הראשון)”.

אתה לא נח וכל הזמן מנסה לקדם את עצמך. מה עשית במהלך השנים על מנת להתפתח כמאמן?
“מבחינת הסמכה, עברתי קורסי חובה מטעם ההתאחדות- מדריך כדורגל, מאמן כדורגל ומאמן נוער עילית. מעבר לכך, עשיתי באופן עצמאי קורסי העשרה שתרמו לי רבות- ניהול עסקים בספורט, ניהול מקצועי במחלקות נוער, אימון מנטלי ועריכת וידאו. בנוסף, ביקרתי באקדמיות כדורגל באירופה – בברצלונה, אייאקס, אתלטיקו מדריד, אספניול, הופנהיים, דורטמונד, אלקמאר, ואוטרכט”.

אייל בביקור באקדמיה של ברצלונה, מקפיד על פיתוח והעשרה כמאמן (יח”צ)

מכל המועדונים בהם ביקרת באקדמיות, מי המועדון שהכי מזכיר את מועדון מכבי פ”ת?
“אני חושב שיש לנו המון קווי דמיון עם המועדונים הקטנים מהרשימה שציינתי, כמו הופנהיים ואלקמאר. גם אצלם וגם אצלנו מתבססים על שחקני בית- כך שהמודל זהה. כמובן ששם הכל גדול ועוצמתי, ויש לנו מה ללמוד מהם”.

מה יש ב dna של המועדון שמצליח לייצר כל כך הרבה שחקנים לבוגרים?
“המועדון בראש ובראשונה מתבסס באופן מוצהר וגלוי על שחקני הבית. בהתאם לכך, ישנה השקעה גדולה במחלקת הנוער על מנת לפתח שחקני כדורגל לקבוצה הבוגרת ואת המוכשרים והמוצלחים ביותר גם למכור בעתיד למועדונים גדולים יותר בארץ ובחו”ל.
אני יכול להגיד לך כאחד שעובד פה עשר שנים, שעברנו שדרוג מדהים ואנו מספקים לשחקנים את כל מה שהם צריכים על מנת להפוך לשחקני כדורגל.

צוות נערים א’ מימין לשמאל: אייל אורן, גיא קוש, אייל גדרון, אלירן ג’ורג’, יואב קורקוס (יח”צ)

הצוות שלי בנערים א’ כולל: שני עוזרי מאמנים – גיא קוש ואלירן ג’ורג’, מאמן כושר – אייל אורן, אנליסט – יואב קורקוס, מנהל קבוצה – משה שפיגל והם כולם צמודים באופן קבוע לקבוצה באימונים ובמשחקים. אין צוותים כאלה אפילו בקבוצות בוגרים בארץ!

יש גם את הצוות העוטף שמלווה גם את שאר המחלקה: פסיכולוג ספורט, תזונאית, שני פיזיותרפיסטים,  שלושה מאמני שוערים וארבעה מאמני כושר. בנוסף, המחלקה התקדמה בפן הטכנולוגי. יש לנו אפליקציה בשם Coachief שבה אנו מרכזים את כל החומרים המקצועיים ומייצרים פרופיל ומעקב אחר כל ילד. כל קבוצות ה11 משתמשות ב GPS מיוחד בשם Playermaker שמנטר יכולות טכניות וגופניות. כל משחקי הבית והאימונים מצולמים על ידי חברת Pixellot.
כל זאת בניצוחם של ליאור רדלר המנהל המקצועי ואופיר לוזון מנכ”ל מחלקת הנוער שהקימו את הדבר המדהים הזה במו ידיהם”.

רדלר ולוזון – ממתגים את מכבי פ”ת כמחלקת נוער מובילה בארץ (אתר ג’וניורליג)

מנור סולומון, דור חוגי, האם אתה רואה עוד מישהו שהולך בדרכם?
“הרשימה של השחקנים שיצאו ממחלקת הנוער והצליחו היא ארוכה ואני מבטיח לך שיש עוד הרבה בדרך. לא אציין שמות, אבל יש פה כמות גדולה של כישרונות שאין לי ספק שיצליחו לא פחות מקודמיהם”.

בתחילת השנה, קיבלת הצעה לאמן את קבוצת הבוגרים באור יהודה המשחקת בליגה א’ דרום. אימון בוגרים- רלוונטי עבורך?
“מעמד המאמן בארץ בקבוצות הבוגרים מדאיג מאוד. לבעלי הקבוצות אין סבלנות ואחרי שלושה או ארבעה מחזורים מאמן יכול למצוא עצמו בבית. אור יהודה משחקת בליגה א’ ושם חוסר הוודאות גדול עוד יותר. אני כרגע מאמן נערים ולא נראה לי נכון לתת הצעות ייעול לבעלי קבוצת בוגרים, אבל בסופו של דבר – אימון בוגרים הוא בגדר חלום עבורי”.

קרא עוד
Back to top button
Close