מועדון נחשב הוא מועדון עם אופק בוגרים

קבוצת הנוער של הפועל תל אביב לא זכתה באליפות כבר 30 שנה. ולמרות זאת, מצהיר אורי אוזן מאמן הקבוצה, שגם השנה אליפות היא לא יעד. בפתח שנתו השלישית במועדון, אורי מצהיר שהשנתיים האחרונות היו המהנות ביותר מכל שנותיו כמאמן, ואם יזכרו אותו לטובה במחלקות הנוער – זהו שכרו.

אורי אוזן – מועדון נחשב זה מועדון עם אופק בוגרים (הפועל ת”א)

שנת הכדורגל הנוכחית שתיפתח בצל הקורונה ואי הוודאות, תהיה שנתו השלישית של אורי אוזן כמאמן קבוצת הנוער במועדון האדום. אוזן הוא רכש נוסף של עומר בוקסנבאום שבהרבה סבלנות ומקצוענות בונה מחלקת נוער ששומרת על המשכיות ויציבות. מספיק מבט חטוף בגרף העולה של קבוצות המועדון – בכדי להבין שהדרך במועדון מנצחת, והיציבות מביאה את כל שנתוני הגיל להישגים  ותוצאות.  

עומר בוקסנבאום – עם הרבה סבלנות ומקצוענות בונה מחלקת נוער ששומרת על המשכיות ויציבות (אתר ג’וניורליג)

בשנה האחרונה, כל קבוצות המחלקה סיימו את העונה במקום הראשון או השני, מה שבהחלט מעיד על איכות ומקצוענות ללא פשרות. למועדון האדום יש אומנם פחות אמצעיים ממכבי ת”א ומכבי חיפה אך לא פחות הצלחות.  ומיותר לציין, כי כל ניצחון בכל השנתונים על מכבי ת”א היריבה העירונית, הוא ניצחון מתוק יותר ונחשב. 

אורי אוזן גדל במחלקת הנוער של מכבי נתניה ושיחק בעמדת המגן הימני. הוא מזוהה עם היהלומים ומדבר עליהם “כמשפחה וכמועדון אדיר”. את הבעלים אייל סגל הוא פוגש לעיתים בריצות הבוקר והוא לא שולל אפשרות לאמן בבוגרים של נתניה ביום מן הימים.

אורי אוזן – הפועל ת”א ועומר בוקסנבאום הם הסיבה לתשוקה שלי בכל בוקר (יח”צ)

“אבל אל תתבלבלי” הוא אומר, “אני לא מהאנשים שנוטשים מהר. הפועל ת”א ועומר בוקסנבאום הם הסיבה לתשוקה שלי בכל בוקר, לאהבה הגדולה. במחלקת נוער לא עובדים בשביל הפרנסה, אלא בשל אהבה ורצון לקדם. אני לא יודע מה יהיה ולא רוצה להתחייב, אך יש מצב שזו תהיה מישרת האמון האחרונה שלי במחלקת הנוער”.

אורי, שנה שלישית בנוער, ואין  ספק שאתה משאיר בכל שנה את חותמך במועדון. בשנתך הראשונה זכיתם בגביע המדינה לנוער. בשנתך השנייה סיימתם במקום השני בליגה אחרי מכבי חיפה שהשאירה עשן לליגה. איך אתה מסכם שנתיים עם קבוצת הנוער במועדון?
“מתוך 30 השנים האחרונות בנוער, השנה הזו הייתה השנה הטובה ביותר. בשנה הראשונה שלי עם הקבוצה לא הגעתי מוכן, הייתה שנה קשה כשהתחלנו אותה מתחת לקו האדום ובאמצע העונה התייצבנו וזכינו בגביע המדינה, כולל ניצחון בדרבי אחרי 4 שנים צהובות.

בעונה הראשונה סיים עם גביע המדינה (הפועל ת”א)

השנה, עשינו דרך מדהימה. לאורך כל העונה היינו למעלה, נצחנו בחיפה אחרי 23 שנים, קידמנו את הצעירים והעלנו רבים מהם לבוגרים. קבוצת הנוער של הפועל ת”א לא ידעה אליפות משנת 89/90 כשפליקס חלפון שיחק בשורותיה. השנה היינו קרובים, ובנוסף היינו בגביע בדרך לרבע הגמר ואילולא הקורונה לא ידוע איך זה היה נגמר.

קבוצת הנוער – עשתה דרך מדהימה (הפועל ת”א)

8 שחקנים מהנוער השתלבו בבוגרת וזהו שכרי. קחי דוגמא את שי אייזן, קפטן הנוער שבתחילת דרכו במועדון היו לו שנים קשות. הצוות פחות האמין בו והוא לא בא לידי ביטוי. בעונה זו במקביל להיותו קפטן קבוצת הנוער הוא נמנה עם סגל הקבוצה הבוגרת וכולנו ראינו כששולב בהרכב מול מכבי חיפה, כיצד הפך לבאנקר במרכז השדה והאמונה של בוקסה, שלי ושל קלינגר בבחור הצעיר השתלמה לכולם וזו הגשמת חלום.

שי אייזן – האמון בו נשא פרי (הפועל ת”א)

כשאבא שלו ניגש אחרי המשחק להודות לנו היו לי דמעות בעיניים. יש הרבה עבודה עם השחקנים מאחוריי הקלעים, המון קשיים שעוברים איתם, וזהו אושר אדיר להתוות לילד את מסלול חייו ולעזור להגשים לו חלום”.

כולם מדברים על שיתוף הצעירים בבוגרים ונותנים קרדיט לקלינגר ולבוקסנבאום. בוא נקרא לילד בשמו- גם אורי אוזן שותף לתהליך הבריא שעובר המועדון. עד כמה אתה שותף בהחלטות? וכמה אתה מאמין בצעירים שעולים לשחק עם ותיקים ומבוגרים מהם?
“זה נכון ולא סוד שאני שותף. אך מי שלדעתי מגיעות לו הכי הרבה זכויות מעצם היותו מכתיב את הדברים, ומעצם כך שהוא מייצר דברים מדהימים מתקציב נמוך- הוא עומר בוקסנבאום. כמובן שגם לקלינגר מגיע כל הקרדיט ושאפו על האומץ לתת לצעירים לשחק, בניגוד למאמנים שקשה להם לתת לצעירים במה. שיתוף הפעולה הוא מלא. שחקן בנערים א’ שהבשיל יעלה לנוער, ושחקן נוער שהבשיל יעלה לבוגרים. כולם בהפועל תל אביב שותפים ורואים את טובת המחלקה לנגד עיניהם”.

עומר בוקסנבאום – מגיעות לו הכי הרבה זכויות בקידום הצעירים בהפועל ת”א (אתר ג’וניורליג)

בשל נגיף הקורונה יש למועדונים פחות תקציבים וקושי להביא זרים. זהו רווח נקי של הצעירים. האם גם לולא הקורונה היו מוקפצים השחקנים ומשתתפים במשחקי הבוגרים?
“הקורונה עזרה. היא נתנה לצעירים זמן להתאמן בבוגרים ועזרה להם להשתלב. היא בהחלט העניקה לצעירים מתנה. אך, מועדון הפועל תל אביב עובד לפי תוכנית והייתה תוכנית לשלב את הצעירים בקבוצה הבוגרת גם לפני עידן הקורונה. זו ההוכחה שהשחקנים הטובים יכולים להשתלב בכל גיל. והלוואי ובכל המועדונים יאמצו את הגישה. כי זו הרי המטרה – הכשרת השחקנים וקידומם”.

כשהיית במכבי פתח תקווה צוטטת כמי שאמר “החלטתי להפסיק עם הנוער במטרה לאמן את הבוגרים”. כיצד, אם כך, קרה הטוויסט בעלילה וחזרת לאמן את הנוער?
“הדברים שאמרתי היו נכונים לשעתם. הכרתי את עומר בוקסנבאום מהמשחק המשותף שלנו בהפועל פ”ת בעבר והוא שכנע אותי לבוא ולאמן בנוער. אני מאוד רוצה לאמן בוגרים, אבל אין לי דדליין, כשזה יצטרך לקרות זה יקרה. בשנתיים האחרונות בנוער אני נהנה כמו שלא נהניתי אף פעם בחיי. אז נכון שאמרתי משפט והוא לא יצא מדויק, לכן אני משתדל פחות לצאת בהצהרות כי אני אומנם אנושי וטועה אך לא חוזר על טעויות”.

אני מאוד רוצה לאמן בוגרים, אבל אין לי דדליין (הפועל ת”א)

איך מפתחים את הצעירים להיות שחקני בוגרים מוצלחים?
“אין נוסחה חד משמעית. כל ילד הוא עולם ומלואו ובעל אישיות משלו. כששחקן והורה רוצים להשתלב במועדון, הם צריכים להסתכל על מועדון שיש בו אופק בוגרים – צריך להסתכל לא על מועדון שהבוגרים שלו למעלה בטבלה, אלא על מועדון שפתוח לקדם שחקנים צעירים.

אנחנו במועדון עורכים לשחקנים אימוני בוקר מעבר לאימונים הרגילים, נותנים לשחקנים תזונאית, עובדים על פרויקט של חיזוקים וכוח בשילוב עם הבוגרים. וכשנותנים לשחקנים מעטפת מקצועית רחבה מקבלים הישגים. צריך להיות עם הרבה סבלנות כלפיי התהליך, מועדון צריך הרבה אורח רוח.

כשנותנים לשחקנים מעטפת מקצועית רחבה מקבלים הישגים (יח”צ)

אם השחקן טוב – אין שום סיבה לא לתת לו לשחק. קחי דוגמא את מכבי פ”ת שעלו ליגה עם שחקני נוער מובילים. צריך אמונה שהצעירים לא פחות טובים והם העתיד של הכדורגל. ברגע שנותנים לצעירים את הכלים המקצועיים ונותנים להם לשחק ליד שחקנים חזקים וטובים – כולם ייצאו נשכרים”.

כשאימנת את הנוער של מכבי ת”א התגלו חילוקיי דעות בינך לבין המנהל המקצועי במועדון, ובצעד אמיץ, מספר ימים לפני תחילת העונה התפטרת. כשאימנת את הנוער של מכבי פ”ת החלטת להתפטר. אין ספק שאתה לא משמש כ- יס מן , ואתה מקפיד לעמוד על דעתך ורצונותייך. כיצד בא לידי ביטוי שיתוף הפעולה בהפועל? והאם סוד ההצלחה הוא לא לחשוש לומר את דעתך?
“אני לא מאמין באנשים שאומרים סיסמאות שהם לא מאמינים בהם. שיתוף הפעולה בהפועל ת”א הוא מלא לגמרי. יש לי את החופש להביע את דעתי ולקיים דיאלוג מלא. אני מאמין שצריך לבחור אנשים טובים, לתת להם כיוון ומסגרת ואז לתת להם את החופש לעבוד, להביע, ליצור. וזו בדיוק דרך הפעולה בהפועל ת”א.

חן סול – אתגר והפרה את אורי אוזן (הפועל ת”א)

אני לא מאמין באנשים שעושים כן עם הראש כדי למצוא חן. אני ישר וכנה ואנשים תמיד מעריכים כנות ויושר. יכול להיות שהיושר שלי בעתיד יפריע לי למצוא קבוצה בבוגרים, אבל אני נאמן לעצמי. עוזר המאמן שלי בשנה שעברה, חן סול, לא קיבל את הדרך שלי כמובן מאליו והיו לנו חילוקיי דעות. העבודה איתו שיפרה אותי מכיוון שכשמישהו חושב שונה ממך זה מפרה אותך וגורם לך להסתכל על הדברים ולבחון אותם כל פעם מחדש. אנשים אמיתיים גורמים לי להתפתח ולהיות מאותגר”.

חן סול עוזרך בשנה האחרונה מונה למנהל חטיבת המדיה במחלקת הנוער ואחראי צוות האנליסטים. במקומו צורף למועדון רועי טרופ, המגיע עם רזומה כמאמן שעומד על דעתו ומחפש מקצוענות. מה תהיה תרומתו של טרופ לקבוצת הנוער?
“טרופ מאמן מצוין ואנחנו מסתדרים נפלא. אני אתן לו את המקום שלו ואני מאוד מקווה שנצליח שנינו להפרות אחד את השני. אנחנו נלמד לעבוד יחד ויש לנו הרבה מה לתרום אחד לשני”.

רועי טרופ – הגיע מהפועל ר”ג להיות יד ימינו של אוזן (יח”צ)

בצל הקורונה, איזו קבוצה נפגוש בשנה שבפתח? והאם אליפות היא יעד?
“אליפות היא לא יעד. המטרה שלנו היא להמשיך את ההתקדמות, להיות בחלק העליון של הטבלה, להיות קבוצה הישגית נחשבת וששחקנים יקודמו לקבוצה הבוגרת. הישגים אישיים בקבוצה הם פועל יוצא של הישגים קבוצתיים. אנו רוצים להמשיך להיות מחזיקי הגביע. נכון לרגע זה לא התחזקנו, מכיוון שאנו רוצים לשמר את השחקנים שלנו ולקדם אותם. בימים אלה אנו מתדיינים לגבי חריגי הגיל ונשאיר בקבוצה שלושה חריגים. הקבוצה תהיה מורכבת מחצי שנתון 2002 וחצי שנתון 2003”.

(הפועל ת”א)

מה אורי מאחל לעצמו ברמה האישית והקבוצתית?
“אני מאחל בריאות, שהקורונה תעבור וכולנו נחזור לשגרה. מטרתי הסופית היא לאמן בבוגרים בליגת העל. אני רוצה להצליח בזכות עצמי ולא בזכות כשלון של מישהו אחר. ואם יזכרו אותי לטובה במחלקת הנוער – אני את שלי עשיתי”.

קרא עוד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button