מחאת ההורים – טור דעה

שחקני הכדורגל במחלקות הנוער, הוריהם, מאמני הכדורגל ואנשי המקצוע הנוספים במעטפת הרחבה, חווים תקופה של מספר חודשים – תסכול ואי וודאות בצל מגפת הקורונה. לפניכם טור דעה של הורה לילד באחד ממחלקות הנוער בארץ, אשר מעלה תהיות ושאלות רבות לגבי ההתנהלות ודרך קבלת ההחלטות.

אילוסטרציה, מחאת ההורים – טור דעה

על פי הודעתה של הנהלת ההתאחדות שלשום, נקבע כי כל משחקי האימונים והטורנירים למיניהם הנערכים בכל השנתונים יבוטלו לאלתר!

לפני שאביע את דעתי בנוגע לבעלי העניין והאינטרסים השונים, המעוניינים להוביל למהלך שבו יתקיימו משחקים במסגרת טורנירים, אציין כי בריאות ילדינו קודמת לכל ועל כולנו לפעול על פי הנחיות משרד הבריאות, לנהוג באחריות, בערבות הדדית ובשיתוף פעולה, כפי שנהגנו בעת הסגר.

עולם הכדורגל, כמו שאר ענפי הספורט, צריך להתנהל בהתאם להתנהלותו של כלל המשק. בימים אלו, כאשר המשק ברובו חוזר לפעילות סדירה בצל הקורונה, כך גם חזרו ילדנו למגרשים ולאימונים.

עולם הכדורגל צריך להתנהל בהתאם להתנהלות כלל המשק

בתאריך 28/7/20 כתב דובר ההתאחדות “כי בניגוד לשמועות שהופצו, אין שום החלטה על ביטול עונת המשחקים הקרובה בליגות החובבניות, ובליגות הנוער והילדים”… ומנכ”ל ההתאחדות המשיך ואמר “שליגת הנוער והילדים הן הבסיס לפירמידה של הכדורגל הישראלי. ופעילותן הכרחית מבחינה מקצועית, ספורטיבית, חברתית וכלכלית”.

ליגת הנוער והילדים הן הבסיס לפירמידה של הכדורגל הישראלי (יח”צ)

אך, בפועל, חזרת הפעילות נכונה לליגות המקצועניות ולליגת העל לנוער, ואינה כוללת את חידוש המשחקים בליגות החובבניות, ליגות הנוער השונות והילדים!

ואני שואלת, מה הבהלה בהודעה הדחופה ששלשום הוציאה ההתאחדות לכדורגל, בעניין ביטול מידי של כול משחקי האימון והטורנירים בארץ? האם מסתירים מאיתנו מידע מלחיץ? האם שוב מדובר בבעלי עניין ואינטרסים שמובילים מהלך שמשרת רק אותם?

האם בשל העובדה שקולנו לא נשמע ואין לנו מספיק לובי בכנסת, הכי קל לפגוע בילדנו המשחקים בענפיי הספורט השונים?

האם הכי קל לפגוע בילדים שלא זוכים לייצוג בשום פורום?

תפקידה של ההתאחדות לכדורגל הינו לפתח ולקדם את הדור הצעיר, וזו המטרה שצריכה להיות לנגד עיניה. אלא שבפועל, עושה רושם שההחלטה לגבי ביטול פעילות טורנירי הקיץ המתנהלים בימים אלה, מסמלת את העתיד לבוא – ביטול פתיחת העונה הקרובה. וזאת למרות ניסיונותיה של ההתאחדות לשדר כביכול שהיא עושה מאמצים לאפשר פעילות תחרותית מסודרת, ולפתוח את עונת המשחקים 20/21 כסדרה.

האם העובדה שלהתאחדות לכדורגל יש אינטרס שקבוצות הכדורגל בשנתונים השונים ירשמו לליגה, היא הסיבה שבגללה היא לא מודיעה על ביטול פתיחת העונה? זאת על מנת שהאגודות יעבירו לה את הכספים עבור הרישום?

האם הרצון שקבוצות ירשמו הוא הסיבה שההתאחדות לא מודיעה כבר כעת על ביטול הליגה? (אתר ג’וניורליג)

אי פתיחת הליגה בשנתונים השונים, למעט ליגת העל לנוער, חוסכת להתאחדות כספים רבים – בשל הוצאות שיפוט, משכורות ועוד. לעומת זאת, קיום טורנירים מצידה, יכולים להפיק לה רווחים והתעסקות מועטה, בשל השימוש בקבלני משנה.

בנוסף, אני מניחה שרישום לטורניר יהיה כרוך בדמי השתתפות מכל ילד, פרט לדמי החבר השנתיים שאנו ההורים נשלם לאגודה/מועדון אליהם משתייכים ילדנו – שוב הנטל ייפול על ההורים.

ליגת העל לנוער משמעותית עבור ההתאחדות, הן בשל זכויות השידור בערוצי הספורט השונים והן בשל ההשתתפות במשחקים בינלאומיים, מה שמקנה להתאחדות תקציב מאופ”א. האם זאת הסיבה שליגת העל קיבלה החרגה? האם הקורנה מבדילה בין שחקן בליגת העל לנוער לשחקן נוער בליגה הלאומית?

האם לשחקני ליגת העל יש חסינות מהקורונה יחסית לשחקני הליגות הנמוכות יותר? (הפועל ת”א)

נראה שאגודות שונות גם לא יעשו מאמץ גדול או יפעילו לחצים בעד קיום הליגה, בגלל אינטרסים שלהם, לדוגמא – צמצום משכורות למאמנים בשל אי קיום משחקים בשבת (אסור שדבר כזה יקרה, נהפוך הוא, צריך דווקא לחזק את מעמדם), חשש לירידה לליגות משנה בשנתוני נוער, נערים א’ ונערים ב’ ושיקולים נוספים.

מאמני הכדורגל – החלטות שעלולות לפגוע במעמד המאמן וכושר השתכרותם.

אני מגלה הבנה מלאה שעלינו להישמע להוראות ההתאחדות כאשר הן מגובות בנתונים מוצדקים. אך לצערי אני מלאה בספקות בדרך קבלת ההחלטה, לאור אי השקיפות והאינטרסים השונים!

ספקות בנוגע לדרך קבלת ההחלטות

כמו כן, קיבלנו בהבנה את העובדה שמשחקי הכדורגל בכל הליגות יתקיימו ללא קהל. אך לאור המראות המזעזעים של עשרות ומאות הורים, כמוני, שעומדים על הגדרות מחוץ למתחמי האימונים במרחב הציבורי הפתוח, צמודים זה לזה, שהקורונה מרחפת מעל כולנו לאורך רצועת גדר קצרה מאוד. אני תוהה, איפה היגיון בהנחיה שנכפתה עלינו ועל המועדונים, שאינם מוכנים לקחת אחריות ולשלם קנסות בצדק?

בטורנירים בשל ריבוי הקבוצות, שחקנים והורים – יש עומס וצפיפות לאורך הגדרות

הקורונה אינה מבחינה בין משחק במסגרת טורניר, או ליגה או משחק אימון! הקורונה אינה מבחינה בין ילד בשנתון 2009 לבין נוער בשנתון 2002!

הקורונה אינה מבחינה בין משחק במסגרת טורניר, או ליגה או משחק אימון

נהפוך הוא, טוענים שילדים צעירים מדביקים ונדבקים פחות. הרי בגילאים הללו, מדובר בילדים שהוריהם משגיחים עליהם והם בד”כ נמצאים בקייטנה או בית הספר. לעומת שנתוני השחקנים בנוער, שחשופים יותר לבילויים, חופי ים, מסיבות ועוד.

קיום משחקי הליגה בשנתונים נערים ג’ ומטה הוא פשוט ביותר – קבוצה שחלילה בבידוד יכולה לבטל את המשחק, כפי שקרה עד היום כאשר בוטלו משחקים בעקבות מזג אוויר או מצב ביטחוני. טורניר בו נפגשות ומשחקות מספר קבוצות באותו מתחם באותו היום, גורם לצפיפות הן של השחקנים והן של הוריהם על הגדרות מחוץ למתחם.

דווקא את הליגות של נערים ג’ ומטה אין צורך לבטל – המתכונת הקיימת (אין חובת השלמת משחקים בילדים א’ ומטה) הכי מתאימה בעידן הקורונה

כמו כן, הפורמט של משחקי הטורניר אינו שקול ללמידה ממשחק ליגה, המשחק משבת לשבת. ובנוסף, עומס משחקים ביום אחד עלול להוביל לפציעות שונות!

לדאבוני, אינני מאמינה ש “תוכנית המגירה לקיום משחקים” תתקיים בכלל, וזוהי סתם אשליה לילדים. שברור לכולנו, שלקראת עונת הסתיו והחורף בשילוב הקורונה, המצב לא יהיה פשוט בלשון המעטה.

כדורגל משחקים משבת לשבת ולא מטורניר לטורניר זו לא סתם קלישה

כדי לחזק את האמון של הספורטאים והציבור, ההחלטות שמתקבלות חייבות להתבסס על נתונים אמיתיים. כל החלטה שמתקבלת בסופו של דבר פוגעת אך ורק בשחקנים בכל הגילאים, הן מבחינה נפשית והן מבחינה מקצועית!

לסיכום, אנו ההורים חייבים להתאגד ולהפעיל לחץ על המועדונים השונים ועל ההתאחדות לשנות את ההחלטה ולהכריז על קיום הליגה כרגיל.

מי שמור על האינטרס של ההורים והילדים?

אני בדעה שעל מנת שנוכל לצבור כוח ולגרום לשינוי ההחלטה, לצערי עלינו להטיל סנקציות (לדוגמא, אי תשלום דמי שחקן שנתיים), וזאת על מנת שלאגודה יהיה אינטרס ממשי לפעול אל מול ההתאחדות ולדרוש את ביטול ההחלטה מיידית.

לדאבוני, במידה ולא נפעל כך, סביר כי האגודות יבחרו “בדרך הקלה” ויקבלו את הגזרה בלי לעשות מאומה, בניגוד לטובת ילדינו!

קרא עוד

14 Comments

 1. קל למי שלא נושא באחריות למחות. דברים שרואים מכאן לא רואים משם. המצב מסוכן וחייבים להיות זהירים.

 2. אסור שהעונה לא תתחיל !!מה שיקרה שהנערים עובדים באימונים לא ייראו משחקים ואז הנערים יילכו ויעזבו לכדורגל ואז מה ענינים

 3. מסכים לחלוטין
  שיציגו נתוני הדבקה אם יש , מה הסיבות ומה ההבדל בין שחקני נוער לשאר הליגות אם לא כסף בלבד .
  טורנירים לא יועילו בכלום אלא רק בלחסוך כסף להתאחדות על הוצאות שונות .
  אנו צריכים להתאגד ולשים דגש שרק טובת הילדים לנגד עיננו

 4. מילים כדורבנות. לצערי מתקבלות החלטות משיקולים כלכליים בלבד. תומך בהצעה לא לשלם למועדון או להתנות תשלום בקיום משחקים כבשגרה לחילופין שיציגו נתונים של הדבקות במגרשים ואת הבסיס והרציונל שעומד מאחורי ההחלטה – נדרש שקיפות.

 5. לא מבין מאיזה סיבה הם קובעים שבוגרים יכולים, וילדים לא, לפי איזה נתונים? פשוט עושים מה שנוח להם, בלי להתחשב בכלל האוכלוסיה

 6. צריך לדחות את כל הליגות כולל נוער על לחודש אוקטובר אחרי החגים, ולסיים ביוני במקום מאי גם ככה יהיו פגרות בחגים.

 7. מסכים עם כל מילה שנכתבה בכתבה הזאת.
  אסור שהילדים ייפגעו בגלל החלטות כאלו

 8. המועדונים פעילים בפורמט כמעט מלא של אימונים משחקי אימון וטורנירים מזה כחודשיים וחצי
  אני עוד לא שמעתי על אף קבוצה שכתוצאה מזה נכנסה לבידוד – או שנמצאו חולים מאומתים או הדבקה של הילדים וגם לא של ההורים העומדים בשטח הפתוח (אומנם לא בשני מטר אבל עם מסכות ומרחק שפוי)

  הכל שטויות וגחמות – אפילו לא אינטרסים – ערוץ 5 מציג את זה כניצחון שאישרו את ליגת העל לנוער (זכויות שידור) “בשורה לדור הצעיר” ואילו ב – one הכותרת אמיתית – משבר הקורונה ממשיך….

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button