עדי טפר מציג – המדריך להצלחה על הדשא

בתקופת הקורונה הכדורגלנים התחלקו לבעלי אחריות אישית שעבדו קשה כדי לשמור על ההישגים אליהם הגיעו, ומנגד, הכדורגלנים שהחליטו לנוח ולחכות שהספורט יחודש. החדשות הטובות הן שאפשר לשפר את הביצועים שלך באופן מידי גם אם עבדת קשה בפגרה וגם אם לא עשית מאומה. כדורגלן, אם חשוב לך לשפר יכולות ,הכתבה הזו היא בדיוק בשבילך.

עדי טפר – מלמד את הספורטאים איך להצליח בעולם תחרותי, ומהר (יח”צ)

בתקופה האחרונה משבר הקורונה כפה עלינו הפסקה בשגרת האימונים ומשחקי הכדורגל בכל הגילאים והרמות. לשמחתנו בימים האחרונים אנחנו מתחילים לחזור לשגרה – האימונים והמשחקים מתחדשים בהרבה קבוצות, ועכשיו כל אחד פוגש את עצמו בהתאם למידת המאמץ שהוא השקיע בתקופת פגרת הקורונה.

חלק מהכדורגלנים ניצלו את הפגרה כדי להתאמן ולהתחזק במגבלות המצב, חלקם עשו רק אימונים בסיסיים ביותר, וחלק לא עשו כלום בגלל כל מיני סיבות כאלה ואחרות.

אחד הדברים היפים שיש בספורט הוא שמיד רואים מי השקיע בעצמו ומי לא – כמו שאומרים: “it’s in your face”.
ברמות הגבוהות של הספורט התחרותי אין אחיזת עיניים – אם לא התאמנת יום אחד – יש מצב שרק אתה יודע את זה. אם לא התאמנת שבוע  – גם החברים שלך בקבוצה והסגל המקצועי יידעו. אבל אם לא התאמנת שבועיים ויותר  – כולם כבר יידעו את זה…

ברמות הגבוהות אין אחיזת עיניים – לא התאמנת שבועיים, כולם כבר יראו זאת (יח”צ)

החדשות הטובות הן שבכל מצב שבו אתה נמצא כרגע, בין אם התאמנת בתקופת הפגרה ובין אם לא – אתה יכול לשפר באופן מידי את היכולות והביצועים שלך. כדי לדעת איך לשפר את היכולות והביצועים ומה הדבר דורש, פניתי לעדי טפר –  מאמן מנטאלי לכדורגלנים ומועדוני כדורגל בליגות הנוער והבוגרים. עדי בעל ידע נרחב וידוע כמי שיוצר אצל השחקנים שינוי תודעתי מהיר שמעורר רעב פנימי להצליח ברמה יומיומית בספורט ובכל תחומי החיים.

“את המטרה נשיג בעזרת ששת מפתחות ההצלחה, שהם למעשה שישה עקרונות מנטאליים שיגרמו למחשבות של השחקנים להתמקד במטרה (בלי קשר למה שעשו או לא עשו עד עכשיו) ולפעול כדי להצליח יותר על הדשא:

עדי טפר – ששת המפתחות להצלחה (יח”צ)

תדע בדיוק מה אתה רוצה!
אם התאמנת בתקופת הקורונה – זה מצוין! זה אומר שלא נתת לקורונה לבלבל אותך או לגרום לך לשכוח מה המטרה שלך ולאן אתה רוצה להגיע בקריירה שלך ככדורגלן. 

אם לא ממש התאמנת בתקופה הזו – לבכות ולהצטער על מה שיכולת לעשות ולא עשית לא באמת יעזור לך עכשיו. מה שכן יעזור לך זה להסתכל קדימה ולמקד באופן מידי את המחשבות שלך בתוצאה הרצויה שאותה אתה רוצה להשיג.

גם אם התאמנת וגם אם לא, תכתוב לעצמך באופן ברור ומפורט: איך נראה רגע השיא שלך שאתה שואף להגיע אליו? איך אתה מרגיש באותו רגע? מה אתה שומע ורואה מסביבך?
ברגע שתעשה את זה, אתה תרגיש שרק מעצם המחשבה על זה מתחיל להיווצר אצלך תדר חיובי של עשייה, ובאופן אוטומטי תתחיל לחשוב על הפעולות שאתה צריך להתחיל לעשות כבר עכשיו כדי להתקדם לכיוון ההצלחה הבאה שלך.

דמיין מה רגע השיא שאתה שואף אליו – המחשבה תוביל לעשייה (יח”צ)

תדע למה אתה רוצה את זה?
תרשום לעצמך – מהי הסיבה שבגללה אתה רוצה להיות שחקן כדורגל ברמות הגבוהות?
מה גורם לך להתמיד להגיע לאימונים ולמשחקים במשך כל כך הרבה שנים?
מה גורם לך כיף והנאה במשחק הכדורגל?
התשובות שתענה לעצמך הם אלה שיעלו לך את המוטיבציה להתחיל לעשות את מה שצריך כדי לחזור לביצועים שהיו לך לפני תקופת הקורונה ואפילו להשתפר עוד יותר!

תדע למה אתה רוצה את זה – התשובות יעלו לך את המוטיבציה (דרור סיתהכל)

תתכנן את הפעולות שמקדמות אותך למטרה
עכשיו – כשאתה יודע בדיוק מה אתה רוצה ולמה אתה רוצה את זה – זה השלב שבו צריך לתכנן ולבצע פעולות כדי שזה יקרה:תרשום לעצמך סדר יום ברור וקבוע שכולל את הפעולות שאתה צריך לעשות כדי שתגיע לרמה הבאה שלך: באיזו שעה אתה קם, מה אתה אוכל, מהם זמני הארוחות שלך, מתי אתה מתאמן ומתי אתה עולה לישון.
כשאתה רושם את הדברים האלה ומתכנן אותם מראש, יש סיכוי הרבה יותר גבוה שגם תבצע אותם. אולי פתאום תגלה שיש לך זמן לאימון מדרגות נוסף של 20 דקות, או אימון לחיזוק שרירי הבטן במקום לראות עוד פרק של סדרת טלוויזיה או להיות בסמארטפון…?

תבצע פעולה מיידית!
זה שאתה יודע מה צריך לעשות זה טוב ויפה, אבל זה לא מביא תוצאות.
רק פעולות בשטח יוצרות תוצאות.
זה לא מספיק לדעת שאתה לא מדייק בבעיטות  – כדי לשפר את היכולת הזו אתה צריך לתרגל את הבעיטות שלך שוב ושוב ושוב!
ואין מה לדחות את התרגול הזה – כל דחייה של הפעולה רק תרחיק אותך מהמטרה, תקפיד לפעול באופן מיידי.

רק פעולות בשטח יוצרות תוצאות (דרור סיתהכל)

תשמור על גמישות מחשבתית – מה כן אפשרי?
הרבה פעמים כדורגלנים חושבים שחסר להם משהו כדי להצליח, אבל מכיוון שזה לא בשליטתם אז אין להם מה לעשות, הם צריכים להשלים עם זה.
למשל – אם יש בקרבתם שחקנים שהם יותר מהירים, יותר גבוהים או יותר חזקים מהם, הם  מוותרים מראש ולא מנסים אפילו לעשות פעולות על המגרש. מה זה אומר בפועל? שהם הפסידו מראש…

העניין הוא שהמוח שלנו מספיק חכם כדי ליצור מנגנוני פיצוי על מה שאנחנו חושבים שחסר לנו – אולי חסר לנו משהו אחד, אבל תמיד נוכל לחפש ולמצוא משהו שנוכל לעשות כדי להצליח בכל זאת:  אם יש מהירים / גבוהים / חזקים ממך בקבוצה – במקום להגיד: “אין מה לעשות, הם מהירים ממני / גבוהים ממני / חזקים ממני” פשוט תחשוב על מנגנון פיצוי: מה אתה כן יכול לעשות?
למשל: מספיק שתשנה את זווית הגוף חצי תפנית במפגש עם השחקן שמגיע ממול, כדי לצמצם לו מרחב תנועה ולהוביל אותו למקום שיתן לך יתרון יחסי בצעד הראשון – הרבה פעמים זה מספיק כדי ליצור לך את היתרון היחסי ולהגדיל את הסיכוי שלך להצליח לבצע פעולה מוצלחת.

בעזרתו המנטאלית- הבוגרים של כפ״ס עלו לליגת העל והנוער של כנות לליגה הארצית (יח”צ)

פרגן לעצמך על ביצוע פעולות ולא על התוצאות שהשגת!
עשית פעולה טובה? כל הכבוד על הנחישות והאומץ לבצע אותה!
תהיה גאה בעצמך על הבחירה לבצע את הפעולה ולא על התוצאה שהשגת, כי בחיים יש שתי תוצאות אפשריות: הצלחה או למידה:
אם ביצעת פעולה והצלחת – מצוין! תמשיך לפעולה הבאה.
ואם ביצעת פעולה ולא הצלחת – לא נורא, תלמד מהטעות שלך ותתמקד בהצלחת הפעולה הבאה. אל תרפה עד שתצליח!

אני סומך עליך שתיישם את העקרונות המנטאליים האלה כבר מהאימון הבא כדי שהם יעזרו לך לחזור לעניינים במהרה.
בהצלחה!

קרא עוד

9 Comments

 1. מקצוען אמיתי.
  ניתן רק ללמוד ולהפיק ממך תועלת.
  שאפו על העבודה שעשית במהלך הקורונה (ובגלל), עזרת ללא מעט שחקנים בארץ בכל הגילאים.
  אני אישית נהנתי ללמוד ממך ולהקשיב לך.
  שרק תעלה ותצליח גבר

 2. עדי יקר ישר כוח אני יודע מקרוב עד כמה נותן לשחקן לאיך הוא יכול להתקדם לרמה גבוהה

  פשוט גדול

 3. עדי יקר ישר כוח אני יודע מקרוב עד כמה נותן לשחקן לאיך הוא יכול להתקדם לרמה גבוהה
  י. מהרטו

  פשוט גדול

 4. כתבה מצוינת ועניינית מאד…טפר מחדד את הדברים ואומר אותם כהוויתם…אין הצלחה בלי עבודה קשה ונכונה כאשר לחלק המנטאלי בהצלחה חשיבות עלויונה…הכל מתחיל ונגמר בראש ובחשיבה וזה בדיוק מה שאדון טפר אומר…הוא פשוט צודק ומדייק בכל מילה…
  יופי של כתבה…שאפו !!
  חובת קריאה לכל אחד בכלל ולספורטאים בפרט !!

 5. היי עדי
  העקרונות נכונים מדוייקים וחשובים.
  עקרון נוסף והכי חשוב שלא אנחנו ההורים
  מהנהן בראש ונפנים אלה שהילדים שלנו
  יהיו מספיק בוגרים כדי ליישם את העקרונות.
  תודה רבה , זה תמיד מעשיר אותי לקרא את הדברים
  אודי אביבי

Back to top button
Close